Ko iepīt Jāņu vainagā?

“Saule ir tas aspekts, kas visvairāk spēku piepilda augos,” par vasaras saulgriežiem stāsta Jāņu vainaga pīšanas meistarklases vadītāja Solvita Kūna.  Senie latviešu ticējumi vēsta, ka tieši saulgriežos ir jāveic dažādi rituāli un tradīcijas. Viena no pazīstamākajām ir vainagu pīšana. Un jo īpaši esot jāpiedomā, kuras jāņuzāles tiek iepītas vainagā.

Solvita Kūna: “Tie, kas tomēr vēlas apzināti pīt savu vainadziņu vai taisīt Jāņu zāļu pušķīti, var tiešām arī ielikt, piemēram, vībonīti, kas tīra mūsu energolauku. Tas pats bērzs, kas ir dvēseles dziednieks, kas palīz mums atbrīvoties no skumjām, ozols, protams, kurš piepilda mūs ar spēku. Meitene var pielikt kādu ozoliņa zariņu, ja viņai vajag izturību. Usne - pašapziņa. kas ir jebkuram latvietim īstenībā ir par maz. Vismaz no desmit deviņiem noteikti pašapziņa varētu būt lielāka.”

Jāņu vainaga pīšanas tehnikas ir daudz un dažādas. Kā vienu no veidiem, meistarklases vadītāja piedāvā Jāņu vainagu pīšanu bizes tehnikā. Šī ideja viņai radusies, jo reiz sanācis aizmirst, kā pabeigt vainagu, neizmantojot diegus. Tā Solvita izdomājusi turpināt vainagu ar bizi. Kūna: Bizē, kad pinam pīnīti, vienmēr varam ielikt uz katra krustiņa nodomu. Ja, teiksim, pinat kādam cilvēkam vainadziņu, kam varbūt ir nepieciešama veselība vai mugurkaula stingrums, tad varat katrā krustiņā. Jā jūs krustojat smilgas, tā jūs liekat iekšā nodomu.”

Meistarklases dalībniecēm gan domas dalās par Jāņu vainaga pīšanu bizes tehnikā, dažas pat atzīst, ka šis meistarstiķis nav mācīts.  “Es parasti pinu ar diegu, tāpēc speciāli atnācu uz šo meistarklasi pie Solvitas, lai uzzinātu, kā var pīnītēs sapīt.  Man liekas, kā man nebija ātrāk ienācis prātā, ka šitik vienkārši var. Man ļoti patīk, un es noteikti vēl kādam to iemācīšu, esmu pārliecināta,” saka pasākuma apmeklētāja Linda.

Solvita Kūna aicina ikvienu šo Jāņu laiku izmantot, lai smeltos dabas spēku.  “Jāņu laiks ir arī tas laiks, kad mums ir iespēja, mēs atrodam, pareizāk sakot, iespēju iziet tomēr tai pļavā. Ikdienā mēs to nedarām. Un tas ir laiks, kad mēs spējam arī pabūt paši ar sevi klusumā un padomāt, ko tad  īsti vēlās mūsu sirds. Un neviens nav patiesāks par augiem. Augs mums saka priekšā ar savu smaržu, ar savu krāsu, visu, kas mums iekšā snauž vai ir kā reiz  pamodies, tas visu izgaismo. Vinemēr ir jāpievērš uzmanība tiem augiem, kuri jums ļoti patīk pēc smaržās, un tiem augiem, kuri jums ļoti, ļoti nepatīk. Abi šie augi ar jums runā.”


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs