Knīpas un utes. Ogrē atklāta izstāde par zīdaiņiem un mazuļiem

Bērnu zābaciņi no 19. gadsmita, kristību kleitiņa no 20. gadsimta un vēl daudz citu unikālu mazuļu kopšanas lietu var apskatīt Ogres Vēstures un mākslas muzeja izstādē “Knīpas un utes”. Ideja radusies līdz ar ieceri muzejā uzstādīt bērnu kopšanas galdiņu. 

Ogres Vēstures un mākslas muzeja muzejpedagoģe Jana Iesalniece-Pikše: “Diskutējām par utēm, vai tā vajag. Bet mēs taču reizēm sakām: “Sīkā ute, nu paej malā!” Tad uti neņēmām nost. Tā jau reizēm saka “ute”.”

Izstādē skatāmi eksponāti no 19. gadsimta vidus līdz padomju gadiem. Iesalniece-Pikše: “Ļoti interesanti ir pārstāvēti padomju piecdesmitie, sešdesmitie gadi. Ar unikāliem ratiņiem, ar seniem šūpuļiem, ar rotaļlietām, ar fotogrāfijām. Un daudz, daudz drēbītēm, pie kurām arī mēs esam centušies tādus īsas anotācijas pielikt. Lai ir saprotams, kurš laika periods ir katram rāpulītim vai autiņam, vai kristību kleitiņai.”

 Viena no lietām, ko muzejpedagoģe īpaši izceļ, ir bērnu ratiņi. Viņa norāda, ka pirmie – čaulas formas grozs ar riteņiem – radušies 18. gadsimtā Anglijā. Tolaik bijusi luksusa prece. Taču ratiņi, kas atroaās muzejā, ir no padomju laika divdesmitajiem, trīsdesmitajiem gadiem. Modelis ir konstruēts Vācijā. “Šo ratu modeli nošpikoja, var teikt, Padomju Savienības konstruktori, uztaisīja tādu kā kopiju. Tas ir tāds nošpikots modelis no Vācijas. Tos sauc par kapsulas veida ratiem. Bērni te varēja patiesībā tikai sēdēt. Guldināt nevarēja. Bet mēs varam tikai iedomāties, kā tas izskatījās. Mums ir arī fotogrāfijas ar tā laika bērniņiem, kas sēž tādos ratos.”

Izstādē eksponēti priekšmeti no Ogres Vēstures un mākslas muzeja un citiem novada muzeju krājumiem, kā arī daudzas lietas ir no cilvēku privātajiem arhīviem. Piemēram, kristību kleitiņa ir no muzejpedagoģes mājām.  “Te būs stāsts ne tikai par rotaļlietu vai par drēbītēm, be, ka būs pārstāvētas visas jomas. Var redzēt, ar kādu mīlestību ir izšūtas drānas. Kristību kleitiņas krustdūrienā un ar tekstiem. Var redzēt, kā klāja šūpulītī sedziņas, var redzēt, kā aprūpēja. Tieši tā praktiskā rūpe – apmazgāt un satīt bērniņu. Ka tas nav viens dienas pasākums, bērnu aizvest uz kristībām vai izņemt no dzemdību nodaļas, ka tas ir tāds ilgāks posms.”

Izstāde Ogres Vēstures un mākslas muzejā apskatāma līdz 1. septembrim.


#SIF_MAF2023