Cietumsods dzīvnieku spīdzinātājiem?

Pēdējo divu nedēļu laikā aktuāla ir kļuvusi “manabalss.lv” iniciatīva par reālu cietumsodu dzīvnieku spīdzinātājiem un slepkavām. Līdz šim cietsirdīga izturēšanās pret dzīvniekiem bieži vien ir palikusi nesodīta vai sods ir bijis nepietiekams. Pēdējo sešu gadu laikā 44 personas ir tikušas sodītas, no kurām tikai 20 ir saņēmušas brīvības atņemšanu, bet to termiņi nepārsniedz pat divus gadus.

Arī Valmieras dzīvnieku patversmē ir nonākuši suņi un kaķi, pret kuriem ir bijusi vardarbīga rīcība. Kā var palīdzēt un kādas ir ieteicamās darbības, ja ir aizdomas, ka pret dzīvnieku izturas cietsirdīgi, stāsta vetārste Iveta Lūsiņa: “Ja kādam dzīvniekam tiek darīts pāri, tad obligāti vajadzīgs ziņot pārtikas un veterinārajam dienestam vai pašvaldības policijai, jo reālus sodus var piespriest tikai pilnvarotas instances. Ja par dzīvnieku izņemšanu, tad tur ir pilnvaroti tikai policijas pārstāvji un viņi var īslaicīgi izņemt dzīvnieku no aprūpes, bet lai konfiscētu, diemžēl tikai caur tiesas lēmumu to var izdarīt.”

Piemērojot bargākus sodus, pastāv iespēja, ka sabiedrības attieksme varētu mainīties pret dzīvniekiem un šādi noziegumi kļūtu aizvien retāk sastopami. Patversmes darbinieki atzīst, ka ir grūti skatīties, kādus pārdzīvojumus nesuši uzņemtie dzīvnieki. “Cilvēki pat neapzinās to, ka viņi dara tiem dzīvniekiem pāri, jo mūsu sabiedrībā ir norma viņus sist, tas ir tā kā norma, ka viņš sēž pie ķēdes, bet īstenība tas nav ne labi, ne normāli,” min Valmieras dzīvnieku patversmes dzīvnieku kopēja Judīte Rūsa.

Teju 28 000 parakstu savākti gandrīz divu nedēļu laikā, taču aizvien liela daļa iedzīvotāju joprojām nav informēti par šo iniciatīvu. “Es domāju, ka tā ir cilvēku brīva izvēle, kurš atbalsta, kurš neatbalsta. Jā, mēs esam parakstījuši par šo likumdošanu, lai būtu nopietni sodi,” norāda Valmieras dzīvnieku patversmes vetārste Iveta Lūsiņa. Vai cietumsods būtu vispiemērotākais soda veids, par to dalās valmierieši.

“Es drīzāk domāju, ka naudas sods, vai cietums izmācīs cilvēku? Domāju, ka drīzāk materiālās nepatikšanas cilvēkus vairāk biedē,” saka Rita. “Naudas sodi, lieli sodi vienmēr mazliet motivē bezatbildīgus cilvēkus,” saka Sanita. Jānis piebilst: “Cietumsodi, jā, noderētu”. “Tas cietumsods atkal tikai ir mūsu pašu izdevumi no finansēm un no visa, bet kaut kā viņiem vajadzētu reāli dot saprast, ka tā nav jādara, ka tā nedrīkst būt. Ja tā nebūtu mūsu pašu nodokļu nauda, tā man laikam ir jāsaka, viņi būtu pelnījuši, bet tā ir mūsu nauda,”  saka Inese.


#SIF_MAF2023