Kavējas sausumā mocīto graudu novākšana

Citus gadus labības novākšana augusta sākumā visā Latvijā jau ritēja pilnā sparā, taču pašlaik kombainu došanos druvās kavē lietus. Tas, kāda raža šogad būs padevusies sausā maija un jūnija dēļ, krasi atšķiras teju katrā saimniecībā. Taču, lai cik arī zemnieki būtu ieguldījuši, raža būs zemāka nekā cerēts. 

Lauksaimnieki Vidzemē šajās dienās cītīgi seko līdzi laika prognozēm, lai izmantotu katru mirkli iepriekš sausuma mocītās labības novākšanai. “Zemnieku saeimas” pārstāvis Mareks Bērziņš ReTV stāsta, ka ziemāju ražai šogad vērojami izteikti kontrasti. Situācija var krasi atšķirties pat viena pagasta robežās. “Viens lietutiņš 15 līdz 20 minūtes, kas ir bijis vienā pagasta galā, ir iedevis tonnu vai divas ražas klāt, salīdzinot ar citu vietu, kur lietus nav bijis. Tās situācijas Latvijā būs ļoti interesantas, ne tādas kā citus gadus.”

Tikmēr graudkopības kooperatīva “VAKS” teritorijā Valmierā šajās dienās salīdzinājumā ar citiem gadiem ir neierasti kluss. Tas esot tāpēc, ka šonedēļ graudu novākšanas darbus kavē mainīgie laikapastākļi. “Sezonas kulšanas darbi tiešām ir apgrūtināti, laika prognozes uz priekšu liecina, ka šī nedēļa būs lietaina un zemniekiem būs jāmeklē izdevīgie brīži, lai nodrošinātu kulšanas darbus,” norāda kooperatīva “VAKS” graudu iepirkumu speciāliste Dace Čāmāne.

Tie, kuri tikuši uz lauka, šajās dienās “VAKS” kooperatīvā ved nodot ziemas miežus un kviešus, ienākot arī pirmās rapša un rudzu kravas. Taču lietus dēļ lauksaimniekiem jārēķinās ar papildus izdevumiem par labības kaltēšanu. Čāmāne: “Ir kritušās dabas gāzes un naftas cenas, līdz ar to šogad esam samazinājuši kaltēšanas izdevumus. Bet laikapstākļi liecina par to, ka graudi elevatoros nāk mitrāki un kaltēšana būs nepieciešama.”

Nodot nedēļas nogalē novāktos ziemas miežus, uz kooperatīvu atvedis Visvaldis Gailītīs no Ēveles pagasta Valmieras novadā. Viņš atzīst, ka šādu vasaru viņš savā darba pieredzē neatceras, viņa saimniecībā graudi auguši ļoti švaki. Lai gan jūlijā nokrišņi bija, zeme aizvien esot kā pelni. “Pēc Jāņiem bija pirmais lietus. Vismaz tik daudz novākt, lai ir, ar ko norēķināties ar banku. Pārējais jau tad, sagaidīsim nākamo gadu,” saka z/s “Taurenieki1” saimnieks Visvaldis Gailītis. 

Tikmēr “Zemnieku saeimas” pārstāvis Mareks Bērziņš norāda, ka sausuma dēļ kopējā graudaugu raža visā Latvijā šogad var būt pat uz pusi mazāka nekā pērn. Lai gan daudzi zemnieki ieguldīja milzu pūles, lai mēģinātu novērst mitruma trūkuma radītās sekas. Bērziņš: “Šie milzīgie nakts darbi… Ko tik nedarīja! Mēsloja caur lapām, laistīja pat sējumus. Ko nu katrs nemēģināja darīt, bet diemžēl nebūs tas, ko bijām gaidījuši.”

Lai gan ražas mazākas, toties saulītē graudi lielākoties izauguši atbilstoši pārtikas kvalitātei. Zemnieki gan atzīst, ka pašlaik neiepriecina graudu cenas. Ja tās saglabāsies esošajā līmenī, tad zemnieki nespēs atpelnīt investīcijas, kas veiktas gadu vai pusgadu pirms šīs graudu audzēšanas sezonas. 


#SIF_MAF2023