Katlapa balvu saņem aktieri Ģirts Jakovļevs un Maija Doveika

Mēdz teikt, ka aktieri dzīvo tik ilgi, kamēr par viņiem kāds atceras. Tāds noteikti ir izcilais 20. gadsimta aktieris, režisors un radioteātra leģenda Žanis Katlaps, kura vārdā nosaukto balvu pirms desmit gadiem iedibināja tukumnieki. Šogad Žaņa Katlapa balvu par nacionālo vērtību apliecinājumu Latvijas teātra vidē saņēma leģendārais aktieris Ģirts Jakovļevs un aktrise Maija Doveika.

Nacionālā teātra aktieris Ģirts Jakovļevs Durbes pilī esot pirmoreiz. Ierašanās iemesls Tukuma novadā šoreiz gan ir nevis kādas filmas uzņemšana, bet pirmās brīvvalsts laika aktiera Žaņa Katlapa balvas saņemšana. Ar Žani Katlapu šodien ne mazāk leģendārais Ģirts Jakovļevs esot vēl paspējis tikties klātienē. “Viņš aizgāja tajā rītā, kad viņam bija jāsāk darbs pie jauna “Skroderdienas Silmačos” iestudējuma. Gaidījām, gaidījām visi, sanākuši koridoros, un domājām, kāpēc mūs nesauc, tad paziņo, ka mēģinājums diemžēl ir atcelts, jo Katlapa vairs nav. Mēs ar Katlapu esam spēlējuši vienā lugā kopā. Vispār ne tikai vienā, bet vairākās, un augstākais sasniegums, ka mēs viesnīcā Rūjienā esam gulējuši vienā gultā. Tā kā es bišķiņ pazīstu, teiksim tā, to vīru.”

Pārsteigums gan skatītāju mīlētajam aktierim bijis Katlapa balvas piešķiršana, kas izvērtās ļoti emocionāla un sirsnīga. Neraugoties uz to, ka gadu nasta diženajam un spītīgajam laiviniekam Uldim lugā “Pūt, vējiņi” mazliet atņēmusi staltumu, Ģirts Jakovļevs joprojām uzskatāms par tādu kā teātra ikonu. “Milzīgs, nenormāls paldies jums par sen neizjusto morālo pārdzīvojumu, kādu es nebiju ne gaidījis, ne saņēmis.”

Publicists, viens no pasākuma idejas autoriem Arnis Šablovskis: “Protams, Jakovļeva kungs baidās no vārda – leģenda –, bet viņš tāds ir. Blakus arī pašam Katlapam. Mums teātrī ir zelta pāris: Ģirts Jakovļevs un Uldis Dumpis. Uldis Dumpis arī šo balvu ir saņēmis, tā kā tā bija viena tā loģika.”

Žaņa Katlapa balvu saņēma arī tukumniece, aktrise Maija Doveika par mātes lomu filmā “Mātes piens”, kas veidota pēc Noras Ikstenas romāna motīviem. Doveika: “Tās tādas kā mūža balvas: Katlapa, Bērziņas Lilitas. Tās ir tādas īpašas atzinības, tāpēc tas ir īpašs notikums. Šodien jūtos ārkārtīgi droši un labā kompānijā ar savu kolēģi Ģirtu Jakovļevu, kas ir patiešām leģenda un pīlārs, otrā pusē ir Nora Ikstena, kas konkrēti pie manas balvas ir absolūti vainīga, jo ir radījusi brīnišķīgu darbu, ko atlika tikai nospēlēt.”

Žaņa Katlapa balva tika radīta, lai godinātu Tukuma novadnieku par ieguldījumu teātra vēsturē.

KA E.Smiļģa teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš: “Mēs tās zīmes tādā veidā atstājam. Ar katru jaunu balvas laureātu mēs atgādinām un iedodam vēsturei atkal kādu mazu atsauci par viņa raksturu, par viņa spēles veidu.”

Šogad Žanim Katlapam apritētu 116. gadskārta. Viņa vārdā nosaukto balvu desmit gadu laikā saņēmuši jau 20 aktieri, režisori, rakstnieki un dramaturgi.


#SIF_MAF2023