Kārlis Sebris bija un ir leģenda

Kārlis Sebris bija un ir leģenda. Dzīvāks par dzīvu, īstāks par īstu, tā teicis Viktors Hausmanis. Atzīmējot aktiera jubileju, Lizuma kultūras namā tapusi fotogrāfiju izstāde “Dzīve uz skatuves”, kurā aktieris redzams dažādās lomās.

Lizuma pamatskolas novadpētniecības muzeja vadītāja Vaira Briede: “Tuvojas Sebra 110. jubileja, un mēs nolēmām, ka šī dzimšanas diena nevar tā vienkārši aiziet. Tā ir jāatzīmē, jo tā ir gan Sebrim nozīmīga, gan Lizumā.”

Lizuma kultūras nama vadītāja Elita Dūte: “Sazinājāmies ar Nacionālo teātri. Viņi mums labprāt palīdzēja, palūdza mums, no kurām izrādēm vēlamies fotogrāfijas. Mēs nosūtījām savu lūgumu. Viņi mums atsūtīja šos fotogrāfiju paraudziņus. Mēs pēc tam izvēlējāmies, kuras mums varētu derēt šajā izstādē.”

Aktieris, kurš zināms daudziem dzimis Sinolē, no četru gadu vecuma dzīvojis Lizuma pagasta Jērīcās. Kārlis Sebris ar lielu cieņu izturējies pret savas puses ļaudīm, teikdams: “Kad es izdzirdu savas dzimtās puses valodu, es katru tās runātāju vēlos samīļot.”

Briede: “Tā jau grūti par Sebri ļoti daudz runāt. Tā jau ir vēsture. Bet tā mainās, taču atmiņās vēl ir dzīva. Bet gribas kaut kādā veidā pārdot to tālāk, lai tas saglabājas, arī pārējie to var uzzināt. Filmas skatoties, mēs varam, un tad, es domāju, mēs atkal varam kultūras darbā, stāstīt, atcerēties, aizvest bērnus uz tām vietām, kur Sebris bija, runāt par to, saglabāt to.”

Kārlim Sebrim tuvāka par kino bijusi teātra spēle, jo tā uz skatuves ļāvusi piedzīvot dzīvo vārdu un tā sastapšanos ar skatītāju, tādēļ amatierteātru kolektīvi no Lizuma, Tirzas, Lejasciema, Stradiem, Beļavas un Cesvaines iestudējuši lugu fragmentus no Kārļa Sebra izrādēm, kas būs skatāmi teatralizētā pasākumā. Dūte: “18. februārī, kad Kārlim Sebrim ir dzimšanas diena, Lizuma kultūras namā būs tematisks pasākums. Veltīts Kārļa Sebra 110. dzimšanas dienai “Dzīvais vārds”.”

Briede: “Dzimšanas dienā būs gan teātra izrādes, būs pasākums, būs arī izstāde, lai jau cilvēki var nākt skatīties izstādi. Un tā izstādes mērķis mums bija tāds, ka negribam aizmirst Kārli Sebri. Mums ļoti svarīgi, lai Sebra vārds būtu tiešām dzīvs. Un lai tas, ko viņš sasniedz ar savu talantu, ar savu darbu, lai tas mums turpinātos un iedvesmotu.”

Tā kā mākslinieka vidusskolas gaitas vedušas uz Cesvaini, šos svētkus atzīmēs kopā arī ar Cesvaines ļaudīm. Dūte: “Pirms katras izrādes mēs domājam parādīt kādu no gleznām. Kad ir bijusi pirmizrāde, viņš vienmēr esot iegādājies vienu gleznu, tad mēs to gleznu domājam parādīt pirms sāk spēlēt amatieru teātri. Lūk, šis pasākums, mūsuprāt, būs ļoti interesants. Ļoti gaidīsim apmeklētājus šeit, Lizuma kultūras namā.”

Gulbenes mākslas skolas direktore Sandra Dikmane apstrādājusi šīs fotogrāfijas, īpaši šim notikumam izveidojusi svētku logo. Izstāde Lizuma kultūras namā būs skatāma līdz 18. februārim.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023