Kalsnavas arborētuma Peoniju dārzā jau sešos no rīta ieskandina saulgriežus

Līdz ar pirmajiem saules stariem izbaudīt vasaras saulgriežu koncertu dabā, kas ieskandina gada garāko dienu un īsāko nakti – šāda iespēja bija ikvienam, kurš nenoslinkoja piecelties krietni agrāk nekā ierasts, un devās uz Kalsnavas arborētumu. 

Ir pulksten seši no rīta. Esot tik agrā stundā pie dabas, tā pa īstam var sajust to vasaras saulgriežu burvību, kuras maģiju šobrīd pastiprina arī koklītes skaņas un Jāņu dziesmas. “Es gribēju šo rītu iesākt ar skaistām kokles un balss skaņām, Līgodziesmām. Mēs godinām saulīti, viss pilnbriedā, viss zied, un tam par godu mēs dziedam un spēlējam, un man bija liels prieks, ka es varēju līdzi spēlēt, man tas tiešām sagādāja lielu prieku,” saka kalsnaviete Iveta.

“Nekad nebiju bijusi tādā ielīgošanā, bet no rīta piecēlos agrāk, satiku saulīti. Pateicoties māksliniekiem un tiešām šai maģiski burvīgajai, skaistajai vietai, arī noķēru tādu sajūtu dzirksteli, ko ielikt Jāņu nakts ugunskurā, un tādu latvisko garu drusciņ atpazinu sevī,” saka Iazdoniete Ilona.

Madoniete Indra: “Izstaigāt pa rasu, dziedāt. Ja pašam ar to dziedāšanu tā švakāk, tad ir prieks, ka ir pasākumi, kuros var paklausīties mazu daļiņu no mūsu latviešu dziesmu pūra, tieši Līgo dziesmas. Fantastiski. Es savu saullēktu šorīt sagaidīju tepat, Kalsnavas arborētuma tornī, tieši četros un divdesmit vienā minūtē.”

“No vienas puses ļoti jauki – īsākā nakts, garākā diena. Bet no otras puses – sajūta jau iet , ka ejam uz tām garajām naktīm, tad tādu drusciņ skumju ievieš sirsniņā.” Daira ir viena no Sarkaņu Amatu skolas koklētāju kopas dalībniecēm, kurām latviskai dzīvesziņai tik piederīgo Saulgriežu mistikas noskaņu patiešām izdevās ienest Kalsnavas arborētuma peoniju dārzā. Starp citu, peonijas tiekot dēvētas arī par Jāņu rozi. “Kad gatavojāmies šim koncertam, mums bija sajūtas, ka spēlēsim pašas sev, ka skatītāji nebūs tik čakli un apzinīgi, kas celsies tik agri, bet pārsteidzoši! Skatītāju daudz, sajūta un atmosfēra ļoti jauka un sirsnīga. Šorīt jau no rīta tik spirgts rīts, ka jau pēc četriem izgāju no mājas ārā, lai būtu koncertā sešos.”

Kā vēsta ticējumi, vislabāk 21. jūniju jeb Zāļu dienu esot pavadīt tieši šādi – klusi, meditatīvi, pie dabas, neko neēst, bet dzert zāļu tēju un iet pirtī, lai fiziski un garīgi attīrītos. Šajā dienā vāktajām zālītēm esot dubultspēks, jo daba ir pilnā plaukumā un saule savu enerģiju dāvā visdāsnāk.


#SIF_MAF2023