Joprojām meklējam adatu siena kaudzē. Atkritumu pārstrādes hakatons “Daibe zero”

Septembra noslēgumā aizvadīts jau otrais atkritumu pārstrādes veicināšanas hakatons “Daibe zero”. Divu dienu laikā komandas ar profesionālu mentoru palīdzību attīstīja dzīvotspējīgas atkritumu pārstrādes idejas, lai hakatona noslēgumā tās prezentētu žūrijai un cīnītos par galveno balvu – 10 tūkstošiem eiro ieceres attīstībai.

“Mēs joprojām meklējam adatu siena kaudzē un mēs to atrodam, mēs to palīdzēsim kādam attīstīt. Ja tā ideja izdosies, patiesi būsim lepni, ka tā ideja ir piedzimusi šeit pie mums hakatonā,” saka Gints Kukainis, SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs.

Šogad tika izvirzīti četri atkritumu veidi, kuri pieejami Daibes poligonā – nolietots tekstils, komposts, polimēri un stikla šķiedras atkritumi. Kukainis: “Tas, ko es gribu uzsvērt,nemeklējam idejas mums, ZAAO kā uzņēmumam. Mēs gribam veicināt atkritumu pārstrādi Latvijā un gribam, lai ar šo veicināšanu pārvērstos reālā atkritumu pārstrādē, veicinātu vietējā reģionālā līmenī nodarbinātību, protams, ar šādiem soļiem virzītos Eiropas Savienības izvirzīto mērķu virzienā.”

Arī šogad virzīties uz mērķi un turēties rāmjos 11 hakatona komandām palīdzēja seši profesionāli mentori. Biznesa konsultants Dzintars Koknēvičs norāda – būtiskākā atšķirība no pirmā hakatona ir jauniešu komandas. “Manuprāt, tas ir būtiski, ka cilvēkiem ir svarīgi meklēt risinājumus tajā aprites ekonomikā. Jaunā paaudze – tas ir tas, uz ko mums jācer,” saka Dzintars Koknēvičs, hakatona mentors, “Mercuri International” vadītājs Latvijā.

“Mentori bija tiešām fantastiski, bija no visvisādām nozarēm. Bija mentori, kas specializējas gan biznesā, ķīmijā, mārketingā, pat dizaina. Tātad varēja atrast mentoru jebkādam jautājumam. Protams, daži mentori bija stingrāki nekā citi. Sākumā viņš tev to ideju nosit, un tad tu domā, ka viņš nesaprot, ko viņš runā, bet ar laiku tu saproti, ka tie skarbie vārdi nāca par labu, tad varēja uztaisīt labu ideju,” saka Valters Vēbers, komanda “Veko”.

Pirms idejas prezentācijas žūrijai dalībniekiem bija divi izmēģinājumi, kur, kā stāsta mentori, nācās arī pirmos kaķēnus slīcināt. Koknēvičs: “Mēs noteikti varējām redzēt šogad gan situācijas, kad komanda hakatona laikā pagriezās par 180 grādiem, gan mērķtiecīgus savas idejas prezentētājus uz robežas ar spītīgumu turēties pie tās savas domas un pie tās savas idejas. Es domāju, ka šeit ir vairāki – divi, trīs, varbūt četri biznesa case, ko vajadzētu pamēģināt realizēt.” 

Šī gada uzvarētāju komanda bija viena no tām, kura hakatona laikā pagriezās par šiem 180 grādiem, nomainīja ideju, pēc 30 stundām jau ieguva galveno balvu 

Galveno balvu saņēma “Recyclone”. Puišu iecere ir radīt alternatīvu kokšķiedras plāksnēm, pārstrādājot tekstilu akustiskos paneļos, kas vienlaikus būs arī kā dizaina elementi. “Emocijas ir kolosālas, superīgas. Es nezinu vispār, kā to paskaidrot, bet šīs 30 stundas apmēram lika noticēt tam faktam, kas vispār ir iespējams. Mēs uz šo hakatonu vispār braucām ar citu ideju, bet tā ideja nebija varbūt tik piemērota šim hakatonam, mēs to sapratām un mēs ar ļoti produktīvu brainstormingu, pētījumiem nonācām pie šīs idejas. Droši vien mēs uzvarējām, jo tā mums bija sirdīs,” saka Ginters Znots, komandas “ReCyclone” pārstāvis.

Kukainis: “Tā ir ļoti liela aktualitāte – tekstils kā tāds apsaimniekošanā. Tā ideja pati par sevi ir ļoti interesanta, mēs viņiem novēlam pilnu veiksmi, eneģiju, spēku, finanses. Lai ir viss, lai viņi varētu to attīstīt, mēs mazliet pieskatīsim.”

Puiši smej, ka pirmais solis pēc hakatona ir izgulēties, bet nākamais – meklēt tekstilu, ar ko sākt eksperimentēt.

Uzvarētāji saka lielu paldies mentoriem, kuri ievirzīja pareizajās sliedēs un deva īsto grūdienu. Ja nebūtu “Daibe zero” hakatona, nebūtu arī šīs idejas.


#SIF_MAF2023