Jelgavā pasaules dārgumos pārvērš 80 tonnas ledus

Jau ceturtdaļgadsimtu janvāra beigās vai februāra sākumā Jelgavā ledus kluči pārvēršas mākslas darbos. 25 gados izveidotas vairāk nekā 1060 ledus skulptūras. Jubilejas reizē 32 mākslinieki no 11 valstīm ledus klučus pārvērš pasaules dārgumos.

Pirmie ledus svētki Jelgavā notika jau 1937. gadā. Tajos gan netika būvētas ledusskulptūras. Līdz brīdim, kad Jelgavā mākslinieki veidoja pirmos mākslas darbus, no ledus bija jāgaida vēl 61 gads.

Šogad ledus tēlnieki Jelgavā darbojas jau 25. reizi. Šajos gados izveidotas vairāk nekā 1060 skulptūras. Viena no ilggadējām festivāla dalībniecēm Agnese Rudzīte-Kirilova ReTV stāsta, ka darbs ar ledu esot kaut kas maģisks, kas pievelk, ievelk un neatlaiž. “Pirmoreiz man bija milzīga panika, jo neko nesapratu, kas un kā ir jādara. Es staigāju apkārt un skatījos, kādus meistardarbus visi pārējie taisa. Pašai, protams, nekas nesanāk, un man jau pat normālu instrumentu nebija. Tas bija tāds – o, var arī tā un tā. Jāsaka, ka kopumā gadu gaitā darbi kļūst... tas lēciens ir nenormāli liels. Ļoti kvalitāte ir augusi gan idejiski, gan tehnoloģiski. Tas ir pilnīgi cits stāsts.”

Festivāla jubilejas reizē 32 tēlnieki no 11 valstīm 80 tonnas ledus pārvērš pasaules dārgumos. Kādam tā ir dabas aizsardzība, un lielajā ledus klucī jau redzams pērtiķa apveids, bet Katalonijas mākslinieki no ledus izkaļ un izslīpē savu nacionālo lepnumu – Gaudi arhitektūru un karnevāla masku. Savukārt brazīļi savā darbā uzsver cilvēka iekšējo skaistumu. “Tas nāk no tavas būtības. Dārgums ir tava dvēsele, nevis ārējais materiālais,” saka Santjago Gonsales, ledus tēlnieks no Brazīlijas.

Arī Igaunijas un Ukrainas mākslinieku apvienotajā komandā par dārgumu tiek uzskatītas cilvēciskas sajūtas, kas ledū atveidotas kā fotonegatīvi. “Mūsu ieskatā viens no galvenajiem dārgumiem ir mīlestība. Mūsu izpildījumā tā ir mīlestība starp vīrieti un sievieti, kuri tuvinās viens otram,” saka Andress Rattaseps, tēlnieks no Igaunijas.

Mākslinieku ieceres gan ierobežo laika apstākļi, neraugoties uz to, ka darbs notiek teltīs, gatavās detaļas kārtīgi iepakotas plēvēs, visi ReTV uzrunātie tēlnieki teic, ka sīkdetaļu gandrīz nebūšot. Tie, kuri festivālā piedalās vairākkārtīgi, jau zina, ka pārmērīgs siltums vai aukstums ledus festivāla laikā Jelgavā jau kļuvis par tradīciju, tāpēc tas tiekot ņemt vērā, veidojot skices. Jubilejas festivāla darbi skatītāju vērtējumam tiks nodoti piektdienas vakarā. Ledus meistari cer, ka, neraugoties uz to, ka ledus skulptūrām nepieciešamo -5 līdz -10 grādu vietā sinoptiķi sola no +5 līdz +9 grādiem pēc Celsija, tie vismaz dažas dienas iepazīstinās ar pasaules dārgumiem.