Jēkabpils novadā turpina applūst jaunas teritorijas

Jēkabpils novadā plūdi pieņemas spēkā. Šobrīd Jēkabpils pilsētā draudu vēl nav, bet saspringta situācija ir Salas pagastā un Krustpils pagastā, kur applūst arvien jaunas teritorijas. Skartas arī vairākas dzīvojamās mājas.

Gravāni ir viena no vietām Jēkabpils novadā, kuru skāruši plūdi. Blakus esošā Sakas upe un tās pieteka Pelīte ir izgājusi no krastiem un applūdinājusi Gravānu dzīvojamās mājas un apkārtējo teritoriju. Ūdens turpina plūst tālāk, skarot arī Gravānos esošos uzņēmumus, kuri cenšas glābt transportlīdzekļus un tehniku. Arī Gravānu māju iedzīvotāji apsver iespēju evakuēties.

Gravānu iedzīvotājs Dzintars: “Es tagad laivu paņēmu, ģimene man palika mājās. Gribu viņus evakuēt. Kolēģis, draugs man iedeva dzīvokli Jēkabpilī, kur apmesties ar ģimeni. Par laimi, trešajā stāvā. Līmenis ceļoties diezgan nopietni, cerams, tikšu līdz mājām, tāpēc uzvilku kombinezonu.”

Evakuāciju veic arī vairāki Sakas salas iedzīvotāji, tāpat arī daži iedzīvotāji Krustpils pagastā, kur arī applūst plašas teritorijas. Vienu māju, kas ir pilnībā applūdusi, iedzīvotāji pameta jau iepriekšējā dienā. Krustpils pagastā strauji applūst arī autoceļi un piebraucamie ceļi. Krustpils pagasta pārvaldes darbinieki ir uzrunājuši iedzīvotājus par iespēju pamest mājas, bet daudzi izvēlas to nedarīt. Krustpils pagasta pārvaldes saimniecības vadītāja Andra Munce: “Iedzīvotāji jau ir gadu gadiem pieraduši pie šāda veida situācijām, pie paliem, un cilvēki ir samierinājušies, viņi zina un seko līdzi situācijai. Tie, kam ir kādas saimniecības, lopi vai suņi, tie jau laicīgi tiek izvesti ārpus – pie draugiem, radiem, paziņām, kur ir drošāka vide, bet cilvēki pārsvarā paliek savās mājās.”

Šobrīd kritiskākā situācija ir Krustpils pagastā un Salas pagastā, savukārt Jēkabpils pilsētā pagaidām plūdi skāruši tikai Krustpils saliņu. Daugavā pilsētas teritorijā ūdens brīvi plūst, bet vižņu sastrēgums veidojas lejpus Jēkabpils.

Jēkabpils novada civilās aizsardzības inženieris Ilmārs Luksts: “Šobrīd tā saucamā ledus aste ir pietuvojusies jau starp Sakas salu un Zeļķu tiltu. Dambēšanās tur šobrīd netiek novērota, ledus vienkārši stājas. Visa ūdens plūsma joprojām notiek pa Sakas upi. Daugavas labais krasts gar Prižiem stāv kā stāvējis ledū.”

Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils svārstās, trešdienas pēcpusdienā tas bija 6,34 metri virs stacijas nulles atzīmes. Savukārt pie Zeļķiem ūdens līmenis paaugstinās, pēcpusdienā tas bija sasniedzis 9,07 metru atzīmi. Iedzīvotāji aicināti nedoties vērot situāciju klātienē applūstošajās teritorijās, lai netraucētu operatīvo dienestu un atbildīgo speciālistu darbu.