Izstāde par Zigi. Bieži pat neapjaušam savas spējas un varēšanu

Izstāde “Cilvēka stāsts” ir par Zigi – cilvēku, kurš ir riteņkrēslā un dzīvo ilgstošas sociālās aprūpes nodaļā Skrundā. Tas ir stāsts, kā savu dzīves piepildījumu viņš atradis mākslā un ar mākslinieces Sindijas Kļaviņas atbalstu to īstenojis izstādē. Jau stāstījām, ka no jaunā gada Sindija brīvprātīgi viesojas pansionātā un pavada daudz laika sarunās ar Zigi, iedrošina viņu gleznot arvien vairāk. 

Šoreiz došanās uz Skrundas kultūras namu Zigurdam Kristvaldam jeb Zigim, kā viņu sauc visbiežāk, ir īpaša. Tiek atklāta viņa pirmā izstāde “Cilvēka stāsts”. Tā tapusi kopā ar mākslinieci Sindiju Kļaviņu. Ziga mājas ir ilgstošas sociālās aprūpes nodaļa Skrundā. Tieši te arī abi gada sākumā satikās – Sindija kā brīvprātīgā vēlējās nodaļas iemītniekiem pakavēt laiku. Zigis jau bija sācis izpausties radoši. Sindija saprata, ka viņa dabas dotais talants ir jāattīsta. “Vārds pa vārdam, viņš arī sāka man rādīt savas skicītes un zīmējumus, nākamajā reizē jau aiznesu viņam krāsiņas, kaut kādas pašam bija krāsiņas, un tā pamazām radās darbi, bija pirmie trīs vai četri darbi. Un es teicu, ja šitādā ātrumā viss notiek, mums jātaisa izstāde, astoņi darbi, un es pieteikšu vietu. Un nepagāja mēnesis, bija jau astoņi darbi, un es zvanīju uz kultūras namu. Tā arī te mēs esam,” stāsta māksliniece Sindija Kļaviņa.

Zigis savu cilvēka stāstu pauž gleznās un ēku maketos – krāsainos, dzīvespriecīgos, it kā ikvienam atgādinot, ka bieži pat neapjaušam savas spējas un varēšanu. 

Sindija savos zīmējumos iemūžinājusi fotogrāfijas – Zigim tik ļoti svarīgās – vecākus, viņa bērnību un jaunību. “Esmu nokļuvusi tuvāk ticībai augstākiem spēkiem, tiešām, cik ļoti daudz mums ir dots un cik ļoti daudz mēs katrs sevī nesam. Mēs pat nenojaušam patiesībā, cik mēs esam īpaši. Caur Zigi arī par sevi es to esmu sapratusi.”

Izstādes autors Zigurds Kristvalds: “Es nemaz necerēju, ka tas tāds varētu notikt. Bez viņas vispār nebūtu nekas nebūtu sanācis. Īsa atbilde. Es varēju tur arī kaut ko zīmēt, darīties, man liekas.”

Ilgstošas sociālās aprūpes nodaļas Skrundā vadītāja Sigita Picule atzīst, ka priecājas par katru brīvprātīgo, kurš nāk ciemos pie cilvēkiem – palasa priekšā kādu grāmatu, kopā radoši padarbojas. Bet šāda izstāde ir īpašs notikums. “Saprotiet, reti kurš kaut ko tādu var. Manis vadītā iestādē ir ļoti daudz gulošu un ļoti slimu cilvēku, kuri pat jābaro. Es apbrīnoju Sindiju, to, ko viņa dara, to, ko viņa dod cilvēkiem, un Zigis, kā viņš ir atvēries, kā viņš ir mainījies pie mums, iestādē!”

Izstāde būs skatāma visu jūliju, bet Zigis apņēmīgi saka – man tas darbs iepatikās, un es turpināšu.


Foto: Ilze Grīnfelde