“Inga. Vecpiebalgas zēns”. Māksliniekam Indulim Zvagūzim veltīta izstāde

“Inga. Vecpiebalgas zēns” - tas ir mākslinieks, grāmatu ilustrators Indulis Zvagūzis, ģimenes un draugu lokā saukts par Ingu. Atzīmējot viņa 95. dzimšanas dienu, Cēsu Vēstures un mākslas muzejā atklāta piemiņas izstāde, kurā skatāms pārsteidzoši bagātais mākslinieka devums - darbi eļļas un akvareļa tehnikā, grafikas, grāmatu un periodisko izdevumu ilustrācijas. Latvijas 105. dzimšanas dienas priekšvakarā notika izstādes atklāšana. Uzrunājot klātesošos, muzeja vadītāja Ināra Bula aicināja palūkoties uz Induļa Zvagūža zīmēto balto kaķīti - melderi no Kārļa Skalbes pasakas “Kaķīša dzirnavas”, kas izstāžu zālē nolūkojas uz apmeklētājiem. “Tas ir mūsu brīvības simbols, jo cīņa ar melno runci ļoti piedien šim novembrim, mūsu patriotiskajam mēnesim. Cēsu Vēstures un mākslas muzejs katru gadu novembrī mēģina godāt un cienīt, atzīmējot kādu no Latvijā un Vidzemē patiesi nozīmīgiem cilvēkiem, māksliniekiem.”

Ideju par Induļa Zvagūža piemiņas izstādi jau labu laiku lolojusi viņa meita Ilze. Viņa atzīst, ka allaž šķitis - tēva radošais veikums nav bijis īsti atklāts, pamanīts un novērtēts, un nu, kad noslēdzies vairāk nekā gadu ilgušais darbs pie izstādes izveides, varētu teikt, ka šis parāds savā ziņā ir atdots - ar veltījumu mākslinieka mūžam, apliecinot viņa talanta mērogu un daudzveidību. “Man tas ir kā sapnis un es esmu ļoti, ļoti laimīga. Kā teica mana brāļameita, viņa ir lepna, ka ir Zvagūze. Šis gads man, patiesībā, bija grūts, jo nevar jau izslēgt to “datoru”, kas ir galvā. Visu laiku es domāju, kā būs, ko darīt, kādus darbus izstādīt. Viena mana klasesbiedrene sacīja - es tev zvanu, un tu tikai saki, ka nevari runāt, nav laika, jātaisa izstāde. Un tagad viņa ieraudzīja, kāpēc nevarēju runāt ne janvārī, ne martā, ne maijā,” smaidot stāsta Ilze Zvagūze. 

Radošajā komandā kā izstādes konsultante līdzdarbojās arī mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, kura atzīst - arī viņai šis ir bijis ļoti vērtīgs un atklājumiem bagāts gads. “Mums ir kopīgiem spēkiem izdevies parādīt atkal vienu nezināmu jeb mazzināmu Latvijas mākslas vēstures lappusi. Un to es uzskatu par vissvarīgāko savā profesijā, ja izdodas veiksmīgi cilvēkus iepriecināt ar to, ko viņi nezina, tad tā ir liela gandarījuma sajūta.” 

Ekspozīcijas autors, mākslinieks Dainis Andersons stāsta, ka gana ilgi meklējis pareizo pieeju izstādes iekārtošanā, lai ieskicētu Induļa Zvagūža dzīves gājumu un personību, parādītu to, cik sarežģīts un nopietns darbs jāveic grāmatu ilustratoram, un atklātu mākslinieka daudzpusību. “Es apbrīnoju to tehnikas dažādību, kādā viņš strādāja. Eļļa, akvarelis, tuša, zīmulis, linogriezums. Un visu viņš dara vienlīdz meistarīgi.” Pārsteigums bijis arī bagātīgais materiāls, no kā izstādi veidot. Mākslinieka meitas Ilzes mājās Vecpiebalgā pavadīta ne viena vien diena, atlasot ģimenes kolekcijā esošos darbus. “Kad Ingrīda Burāne stāstīja par tā laika māksliniekiem, par mākslas dzīvi, par “Skapi”, kur mākslinieki satikās. Es tā kā puika vaļā muti klausījos un tvēru. Tas bija tik forši! Un Ilze bija izcepusi siltas plātsmaizes vienmēr. Sarunas vienmēr bija tik mīlīgas un uzlādējošas, un, ņemot vērā, cik daudz es biju sasmēlies infomācijas un labestības, bija jautājums - kā lai to visu es izlieku izstādē?” pārdomās dalās Andersons.

Tomēr nu droši var teikt, ka šeit ko sev interesējošu varēs atrast katrs izstādes apmeklētājs. “Šeit katram ir iespēja. Gan mazajiem bērniem - ļoti veiksmīgi ir sagatavota muzejpedagoģiskā programma, kas pavada šo izstādi. Gan īstiem eļļas, gan akvareļu glezniecības cienītājiem, tāpat zīmējumu, grafikas, grāmatu interesenti, kuri šeit var ieraudzīt grāmatas, kādas viņi varbūt savā mūžā nav redzējuši. Lai šī bagātība izglīto cilvēkus un dod viņiem prieku. Pri8eku, kas šobrīd mums ir vissvarīgākais,” teic  Burāne.

Izstādi papildina arī videofilma “Inga”, ko veidojusi režisore Aiva Ādamsone un ReTV. Induļa Zvagūža piemiņa filmā un izstādē iemūžināta ar Cēsu novada pašvaldības, kā arī mākslinieka ģimenes finansiālu atbalstu. To visu Cēsīs varēs aplūkot un iepazīt līdz pat nākamā gada aprīlim, un iecerēts, ka pēc tam izstāde ceļos uz vēl vairākiem Latvijas muzejiem, kas jau izrādījuši interesi. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023