Iecavas upē smirdoņa un nepatīkams skats. Uzsāk attīrīšanas darbus

Smirdoņa un nepatīkams skats Iecavas upē iedzīvotājus satrauc jau gandrīz mēnesi. Ziņās jau stāstījām, ka Valsts vides dienests pagājušajā nedeļā veica analīzes – ķīmisks piesārņojums netika konstatēts. Šonedēļ upes posmu apsekojis arī uzņēmums “VentEko”, kas secinājis, ka upē seklākajā daļā atrodas vismaz divu veidu aļģes. Tās pašreiz fiziski tiek notīrītas no upē esošajiem akmeņiem, nodotas arī “BIOR” laboratorijā.

Iecavnieki jau gandrīz mēnesi sociālajos medijos sit trauksmes zvanus par,viņuprāt, piesārņoto Iecavas upes posmu pilsētā, kas ne tikai vizuāli izskatās slikti, bet arī smako. Pagājušajā nedēļā Valsts vides dienests gan ziņoja, ka ūdens analīzēs piesārņojums nav atrasts. Pēc vairākām lietainām dienām mazliet paaugstinājies arī ūdens līmenis upē, tomēr vietējie saka, ka tas šajā posmā vienmēr bijis zems, problēma nekur neesot zudusi.

Par to, ka upi sabojājušas aļģes, sliecas domāt uzņēmumā “VentEko”, kas nodarbojas ar piesārņojušo vielu sanāciju. “Mēs esam izstaigājuši būtībā visu upes posmu, esam konstatējuši, ka ir vismaz divu veidu aļģes. Jānoskaidro, kas tās tādas ir. Kāpēc aug un kāpēc attīstās pietiekoši ātri, ir korelācija starp to, ka upes dziļumā nav novērojama to klātbūtne. Tās ir tieši seklumā, tātad jāizpēta, kas ir iemesls,” uzsver a/s “VentEko” valdes locekle Arta Bažovska.

Šonedēļ uzņēmuma darbinieki pilsētā esošajā upes posmā mēģina no aļgēm atbrīvoties fiziski, vienlaikus arī izpļaujot zāles. Vietā, kur aļģes notīrītas, nav jūtama arī smaka, bet vietās, ko slotas vēl nav skārušas, gaisā virmo nepatīkams aromāts, bet vizuāli redzamas dabai neraksturīgas krāsas aļģes. Bažovska: “Staigājot pa visu šo upes posmu, novērojam zivju kustību. Pīles arī peld, mēs esam izstaigājuši garu posmu, un es neredzu šeit tādas kritiskas pazīmes.”

Aļģes no upes un tajā esošajiem akmeņiem tiek paņemtas arī laboratoriskai izmeklēšanai zinātniskajā institūtā “BIOR”, Kādi būs atklājumi un secinājumi, būšot zināms aptuveni pēc nedēļas.

Valsts vides dienests padziļināti pētījis apstākļus un pārbaudījis arī upei blakus esošo Iecavas spirta rūpnīcu. Tehnoloģiskā ūdens izplūdē veiktajās analīzēs atklājies, ka upē novadītajā ūdenī pārsniegts ķīmiskais skābekļa patēriņš. Valsts vides dienests turpina izmeklēšanu. Pēc visu analīžu rezultātu saņemšanas tiks izvērtēta Iecavas spirta rūpnīcas atbildība par upē radušos situāciju.


#SIF_MAF2023