Grevcova zaudē tiesvedību krimināllietā un mandātu Saeimā

Augstākā tiesa atteicās ierosināt kasācijas tiesvedību krimināllietā, kurā par nepatiesu ziņu sniegšanu Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) bija apsūdzēta 14.Saeimas deputāte Glorija Grevcova, līdz ar ko stājas spēka Rīgas pilsētas tiesas spriedums, ar kuru Grevcova atzīta par vainīgu un sodīta ar sabiedrisko darbu 160 stundu apmērā, un tādējādi deputāte zaudē arī vietu Saeimā, aģentūra LETA noskaidroja prokuratūrā.

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 18.pantu deputāts, kas notiesāts par noziedzīgu nodarījumu, uzskatāms par izslēgtu no Saeimas sastāva ar dienu, kad stājas spēkā notiesājošs spriedums, līdz ar to Grevcova zaudē savu 14.Saeimas deputāta mandātu.

Deputāte Grevcova atzīta par vainīgu pēc Krimināllikuma 272.panta par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu CVK.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka Grevcova, būdama 14.Saeimas vēlēšanu deputāta kandidāte, CVK iesniegusi ziņas par sevi, tai skaitā norādot nepatiesu informāciju sadaļā "Darba vieta un ieņemamie amati" un "Izglītība". Sniegto ziņu patiesumu sagatavotajos dokumentos viņa apliecināja ar savu parakstu un parakstītos dokumentus nodeva personai, kura tos 13.jūlijā iesniedza CVK.

Notiesājošā sprieduma stāšanās spēkā Saeimas deputāta mandātu zaudējušajai Grevcovai ("Apvienība jaunlatvieši") gan neliedz kandidēt Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, izriet no Krimināllikuma un EP vēlēšanu likuma normām.

EP vēlēšanu likumā liegums kandidēt paredzēts vien par smagu vai sevišķi smagu noziegumu.

Uz EP nevar kandidēt arī tādas personas, kas ir sodītas ar aizliegumu kandidēt Saeimas, EP vai pašvaldības domes vēlēšanās, bet Grevcovai šāds sods nav noteikts.

Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) aģentūru LETA informēja, ka jautājumu par Grevcovas tiesībām kandidēt EP vēlēšanās CVK varēs komentēt pēc iepazīšanās ar tiesas spriedumu.

EP vēlēšanas paredzētas jūnija sākumā.

Jau ziņots, ka Grevcova plašāku atpazīstamību izpelnījusies ar savu darbību sociālajā vietnē "TikTok".

Partija "Stabilitātei" 14.Saeimas vēlēšanās ieguva 11 mandātus. Savukārt vēlāk Grevcova partiju pameta un pievienojās politiskai partijai "Apvienība Jaunlatvieši".


Foto: Zane Bitere/LETA