Godina 1919. gadā kritušos 14 kadetus

14 Latvijas Nacionālās aizsardzības akdēmijas kadeti 14 posmos šodien mēroja ceļu no Vareļu pieminekļa Jelgavas novadā līdz Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas ēkai Rīgā, tādējādi godinot 1919. gada Brīvības cīņās kritušos 14 Latvijas Kara skolas kadetus.

Ceļa Jelgava-Iecava malā netālu no Vareļu mājām atrodas piemineklis ko 1930. gadā savām rokām cēluši toreizējie kara skolas audzēkņi, godinot 1919. gadā kritušos kadetus. Šodien pie tā pulcējas Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas audzēkņi, lai kopīgā piemiņas brīdī godinātu tos 14 jauniešus, kuri par Latvijas brīvību atdeva savas dzīvības.

Tradīcija pulcēties piemiņas pasākumā Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijā atjaunota pēc neatkarības atgūšanas, bet jau otro gadu kadeti dodas piemiņas skrējienā no Vareļiem līdz Nacionālās aizsardzības akadēmijai Rīgā Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektors, pulkvedis Māris Utināns: “Skrējienu mēs realizējam otro gadu, pieminot vai dodot iespēju kadetiem izjust to, ko izjuta toreizējie kadeti, 1919. gadā veicot šo attālumu kājām. Tādējādi gan godinot kritušos kadetus, gan radot pārliecību un veidojot vērtības par Latviju, par brīvību.”

1919. gada oktobrī toreizējās Latvijas kara skolas audzēkņiem mācības bija jāatliek, jo aktivizējās Bermonta karaspēks. Pēc 11. novembra kaujām Pārdaugavā kadeti virzījās uz Jelgavas pusi. Pļava pie Vareļu mājām kļuva par viņu pēdējo kaujas vietu. “16. novembrī Kara skolas vienība atstāja savu zivietojumu Rīgā un devās uz Garozas stacijas pusi. No rīta viņi izgāja no Rīgas un vakarā atradās jau šeit, pie Garozas. Faktiski šeit atradās frontes līnija. Kara skolas vienam vadam tika dots uzdevums izlūkot Bermonta karaspēka vienību pozīcijas. Viņi devās viņus izlūkot, bet pretinieks viņus pamanīja un faktiski iespieda laukā. Viņi līdz pat vakaram nespēja izkustēties,” saka vēsturnieks, doktors Kārlis Dambītis.

Vienā no pretuzbrukumiem pļavā pie Vareļu mājām 12 kadeti krita, septiņi tika ievainoti, bet divi pazuda bez vēsts. Vēl divi kadeti krituši pie Rīgas. 21. novembrī kadeti saņēma pavēli atgriezties Rīgā. Utināns: “Ierodoties akadēmijā uz vietas, vienīgais, kas viņiem bija vakariņās galdā liekams, bija cigoriņu kafija, rupjmaize un marmelāde, ar ko viņi arī vienojās kopējās vakariņās, pieminot kritušos biedrus.”

Arī rīt sešos vakarā Aizsardzības akadēmijā notiks “Melnās kafijas vakars”. Tradīcija, kas pārmantota no Latvijas Kara skolas.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023