Gaujas nacionālajā parkā Sienāžu dziesmu svētki

Gaujas nacionālā parka Siguldas Balonu pļavā aizvadīti Sienāžu un siseņu dziesmu svētki. Apmeklētājiem bija iespēja izzināt sienāžu un citu taisnspārņu daudzveidību, kā arī ieklausīties tiem raksturīgajās skaņās. “Par Sienāžu dziesmu svētku pasākumu ideja radās jau pavasarī, kad zinājām, ka šogad ir Dziesmu svētku gads. Mēs plānojām, kādus pasākumus organizēt par dabu šogad. Sasaucoties ar to Dziesmu svētku ideju, mums radās šī ideja, ka vajag organizēt Sienāžu dziesmu svētkus, jo sienāži dzied, sisina,” stāsta Gaujas nacionālā parka vadītāja Anda Andruškaite.

Pasākuma mērķis bija izglītot cilvēkus par taisnspārņiem, uzzināt, cik dažādi ir sienāži un siseņi, bet vairāk uzmanības centrā bija viņu radītas skaņas. Andruškaite piebilst: “Kad mēs sakām macīsimies par taisnspārņiem, tad neviens neko nesaprot, kas tie tādi taisnspārņi ir. Bet sienāzis kopš bērnības daudziem ir zināms – tautasdziesmās, pasakās, dziesmiņās un tamlīdzīgi. Caur tādu saprotamu lietu mēs mācāmies lielas lietas.”

Dabas aizsardzības pārvaldes projekta LIFE for Species eksperte Rūta Starka stāsta: “Es domāju, ka daudziem tas ieguvums ir beidzot uzzināt, kas dzīvo manā pagalmā un krūmā sēž, regulāri naktīs varbūt neļauj iemigt vai tieši palīdz iemigt, kā nu kuram. Dažādas atziņas, kas tad vispār ir taisnspārņi, jo kukaiņu pasaule ir tik ļoti liela. Mēs viņus redzam, bet cik ļoti mēs zinām par viņiem. Viņu nozīmi ekosistēmā, ko iegūstam no viņiem, kā varam palīdzēt vai otrādi, ko nedarīt, lai traucētu.”

Pasākuma viesiem bija iespēja personīgi mēģināt atrast, kādu no dziedātājiem, varbūt pat sameklēt kādu siseņu vīru kori. Šobrīd pasaulē ir zināma bioloģiskās daudzveidības krīze, tāpēc katras sugas apzināšana un iepazīšana ir no svara. “Mūsdienās arvien biežāk tiek uzsvērta sabiedrības iesaiste zinātnes veidošanā, un tā iesaiste ir tieši caur ziņošanu, ko es redzu savā dārzā, ko es redzu mežā. Ja katrs no Latvijas puses, mēs dodam ziņu par kaut kādām novērotām sugām, kaut vai nobildējot un atsūtot uz dabas dati. Mēs varam sākt to karti papildināt ar punktiem, kur mums atrodamas dažādas sugas,” stāsta Starka

Augusts ir īstais taisnspārņu laiks, tie ir vieni no vēlākajiem kukaiņiem visā sezonā. Šis laika periods ir piemērots, lai veiktu sienāžu un siseņu izpēti. Turklāt Gaujas nacionālais parks kā viena no Latvijā daudzveidīgākajām aizsargātajām teritorijām šim mērķim ir īpaši piemērota vieta. Andruškaite stāsta: “Pasākumi notiek ik pa laikam, Dabas aizsardzības pārvalde un Gaujas nacionālā parka dabas centrs organizē pasākumus par dabas tēmām, lai cilvēkiem kaut ko skaisti iemacītu.” 

Starka stāsta: “Vēlējāmies veidot šādu izglītojošu pasākumu, radās ideja pamainīt – darīt to nevis pa dienu, bet vakarā. Tad arī jautāju Dabas aizsardzības pārvaldei, kas varētu būt tāda vieta, kas būtu tāda, lai katrs varētu pamēģināt un atrast tiešām kaut ko, lai nebūtu sēdēšana telpās.”

Lai arī Sienāžu dziesmu svētku norisi iztraucēja pēkšņais negaiss, tomēr šo kukaiņu sisināšanu pļavās var dzirdēt joprojām. Ja izdevies šos kukaiņus arī iemūžināt fotogrāfijās, dabas pētnieki labprāt tās saņemtu vietnē “Dabas dati”. 



#SIF_MAF2023