Gandrīz uz pusi saruks sociālā aprūpes centra “Tērvete” apkures izmaksas

Dobeles novadā noslēdzies renovācijas projekts vienīgajā novada sociālajā aprūpes centrā. Energoefektivitātes celšana ļaušot ne vien gandrīz uz pusi samazināt apkures izmaksas, bet arī vismaz kādu laiku nepaaugstināt jau tā augstās iemītnieku uzturēšanās izmaksas.

Sociālās aprūpes centrs “Tērvete” ir mājvieta vairāk nekā divsimt senioriem. Iemītnieki plašajās telpās, īpaši kopš 2018. gada, kad tās vairs nav kopīgas ar bērniem, jūtas labi. Tomēr, kā ReTV stāsta centra direktore Signe Vintere, astoņdesmito gadu vidū būvētā ēka jau sagādājusi problēmas. “Tā kā šī ēka tomēr celta tālajos padomju laikos, kad nebija īsti kvalitatīva materiāla, saskārāmies ar to, ka fasāde bija neatbilstoša. Sarkanie ķieģeļi drupa. Būvniecības valsts kontroles biroja atzinumā bija teikts, ka mums jāatjauno fasāde un jāstiprina lodžijas.”

Sākoties energokrīzei, izmaksas par apkuri pieaugušas gandrīz līdz 100 000 eiro, tāpēc pie pirmās izdevības piekrituši renovācijas projektam, kas ļaušot ne vien būtiski samazināt ēkas uzturēšans izmaksas, bet arī apturēt pēdējos gados strauji augošo iemītnieku uzturēšanās maksu. Vintere: “Nākamajam gadam rēķinot kalkulāciju par izmaksām, pieļauju, ka šīs apkures cenas būs mazākas, attiecīgi – nekāps uzturēšanās maksa. Šobrīd ir 33 eiro diennaktī.”

3,2 miljonus vērtajā energoefektivitātes projektā ēka tika nosiltināta, ieguva jaunus logus un durvis, kā arī labāku vides pieejamību. Dobeles novada izpilddirektors Agris Vilks šoreiz uzslavē administratīvi teritoriālo reformu, jo pansionāts līdz reformai atradās nelielajā Tērvetes novadā, kur tik vērienīgs projekts nebūtu bijis iespējams. “Pēc projekta un energoaudita aprēķiniem, jācer, ka tā arī būs. Tas atļaus ietaupīt gadā 700 MWh. Ja iepriekš, lai būtu ietaupījums, nācās kaut kur pataupīt, tad šobrīd, pateicoties šim solim, varēs dzīvot siltāk, jo vienkārši par mazāku naudu varēs dabūt lielāku siltuma apjomu,” saka pašvaldības izpilddirektors Dobeles novada.

Pašvaldībai piederošu ēku, kurām būtu nepieciešama energoefektivitātes celšana, vēl esot gana daudz, tomēr, lai īstenotu šādus projektus, nepieciešams pašvaldības līdzfinansējums, kas, pieaugot būvniecības cenām, arī pieaudzis. Tērvetes aprūpes centram pašvaldības līdzfinansējums sasniedzis gandrīz pusmiljonu eiro. Tomēr iespēju robežās tikšot meklēta iespēja siltināt arī citas pašvaldībai piederošās ēkas.


#SIF_MAF2023