Dziesmu un deju svētki nav mazinājuši latviešu vēlmi palīdzēt ukraiņu tautai

Aizvadītajā nedēļā katra latvieša gods bija sekot līdzi Dziesmu un deju svētku norisēm. Kamēr mēs šeit svinējām, Ukrainu aizvien plosa karš. Labdarības un ziedojumu vākšanas organizācijās gan norāda, ka mūsu nacionālie svētki nav mazinājuši latviešu vēlmi palīdzēt ukraiņu tautai. 

Sestdien, kad Daugavas stadionā dejotāji emociju pārbagāti izdejoja lieluzvedumu “Mūžīgais dzinējs”, aizritēja 500. diena, kopš Ukrainā sākās Krievijas karaspēka iebrukums. Organizācijas “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta gan uzsver, ka arī Dziesmu svētkus caurvija Ukrainas tēma – lieluzveduma “Tīrums” laikā skanēja Ukrainas himna un Doma baznīcā uzstājās zēnu koris no Ļvivas. “Jāsaka, ka Dziesmu svētku nedēļā atbalsts Ukrainai ziedojumu veidā neapsīka, neapstājās, īpaši vairāk cilvēki ziedoja aizsardzībai lietas. Droni, automašīnas. “Twitter” konvojs, piemēram, vāc ziedojumus, tam bija pienesums. Mēs svinam, bet atceramies, kas ir mūsu pienākums.”

Savukārt biedrības “Tavi draugi” pārstāve Beāte Bēvalde norāda, ka daudzi brīvprātīgie paši kā dalībnieki piedalījās svētkos, kuru laikā Ukrainas atbalstam ziedoti 22 tūkstoši eiro. “Kāds arī pajautāja, vai rītā var atnest noziedot maisu ar drēbēm, kas ir ņemts, līdzi braucot uz Rīgu, lai varētu atstāt Venspils ielā. Patiesībā, esot Dziesmu svētkos, visā tajā pasākumā iekšā, mēs satikām ļoti daudz mūsējos. Skaidrs, ka noliktavā darbs bija mazliet klusāks, mazliet tukšāks, jo cilvēki atradās uz Daugavas stadiona vai Mežaparka estrādē.” 

Kopumā kopš kara sākuma kopējais ziedojumu apjoms ir sarucis, taču katra traģēdija Ukrainā cilvēkos atkal raisa līdzjūtību un vēlmi palīdzēt. Kā norāda “Ziedot.lv” vadītāja, pašlaik daudzi ir izvēlējušies ziedot regulāri, katru mēnesi atvēlot kādu noteiktu summu. “Privātpersonas no 10 līdz 15, līdz 20 eiro, līdz pat simts eiro menesī. Ir arī uzņēmumi, kas ik mēnesi ziedo. Tie ir vairāki tūkstoši. “Ziedot.lv” katru nedēļu saņem arī zvanus, kad cilvēki vēlas ziedot konkrētas lietas, piemēram, pagājušajā nedēļā kāds kungs atnesa savu dronu, kuru viņš bija pircis, lai filmētu, bet tagad nodeva ziedojumos Ukrainai. Tāpat arī uzņēmumi ziedo mašīnas.”

Biedrībā “Tavi draugi” norāda, ka pašlaik daudz sekmīgāk veicas ziedojumus piesaistīt kāda konkrēta mērķa īstenošanai, piemēram, notiek līdzekļu vākšana rentgena aparāta iegādei kara hospitālim. Bēvalde: “Tad, kad bija runa par Kahovkas HES sprādziena plūdos cietušajiem, kad attiecīgi bija konkrētas vēlmes, bija konkrēts saraksts, uz to cilvēki arī atsaucās. Dienu vēlāk bija iespēja izveidot iespēju ziedot finansiāli, lai šīs lietas būtu iespējams iegādāties pašiem.”

Nu jau vairāk nekā 500 kara dienu laikā iedzīvotāji Latvijā ar “Ziedot.lv” starpniecību ukraiņu tautai ir saziedojuši aptuveni 20 miljonus eiro, taču kopā ar citām labdarības organizācijām kara plosītajai valstij palīdzība sniegta vismaz 40 miljonu eiro apmērā. Labdarības organizācijās vēl piebilst, lai gan aktīvi palīdzam ukraiņiem, neaizmirstam ziedot arī vietējiem cilvēkiem, kuri ir nonākuši grūtībās. 


#SIF_MAF2023

Foto: Freepik; ilustratīvs