Dundagas pils apslēptās bagātības – medaļas

Pavisam klusi un publikai nemanāmi Dundagas pilī aizvadīts pirmais medaļu mākslas simpozijs. Tajā septiņi mākslinieki sešas dienas strādāja pie jauniem darbiem, iedvesmojās viens no otra un plānoja, ka nākamgad simpozijam jākļūst vērienīgākam. 

Dundagas pils jau pati ir pērle, taču tās telpās ir arī īpaša medaļu kolekcija, kas šobrīd saņem mazāku uzmanību nekā tā pelnījusi. Tai uzmirdzēt, iespējams, ļaus medaļu mākslinieki, kas nupat Ziemeļkurzemē aizvadījuši simpoziju. Viens no tā autoriem tēlnieks Jānis Mikāns atzīst, ka “ikdienā ņemas ar lieliem akmeņiem, tāpēc šis ir tāds mazs prieciņš”.

“Mājas apstākļos paši zināt, kā ir ar to darbu. Un vienmēr simpozijs ir tā vieta, kur cilvēks var visvairāk. Pēkšņi viņš tiek pie darba, tad viņš var daudz uztaisīt. Sakrājies, ko teikt, un viņam gribas kaut ko izlikt. Un tad tāda iespēja ir,” saka Ligita Franckeviča, tēlniece.

Medaļas radīja septiņi mākslinieki. Zinātājiem viņu uzvārdi nozīmīgi, jo šie mākslinieki veidojuši valsts apbalvojumus un vairākus Latvijas Bankas monētu modeļus. Savukārt nezinātājiem medaļu māksla ir svešs jēdziens, taču mākslinieki atklāj, ka tā radusies renesanses laikā. “Lai, teiksim, izgatavotu monētas, meistari sākumā izgatavoja tādu lielāku izmēru. Pēc tam viņi gravēja tēraudā, lai izgatavotu naudu. Bet modeļi, ko izgatavoja, tie tika atlieti bronzā, no tā laika ir atsevišķa nozare – medaļu māksla,” saka Jānis Mikāns, mākslinieks.

Mākslinieki simpozijā spēlējušies ar dažādiem materiāliem un katrs radījis darbus sev tuvai tēmai, sākot no dabas, līdz karam Ukrainā. Tagad darbi tiks izdedzināti un daļa paliks kolekcijai Dundagas pilī. Dundagas kultūras pils direktore Baiba Dūda: “Mēs esam lūguši māksliniekus izvērtēt, kuras medaļas viņi ir gatavi atstāt. Pilnīgi noteikti paliek medaļa, kas ir veltīta šim pirmajam medaļu mākslas simpozijam Latvijā.”

Rudenī Florencē notiks izstāde, kurā piedalīsies arī Latvijas mākslinieki, un tajā viņi stāstīs arī par simpozija pieredzi Dundagā. Tikmēr pašai pilij ir skaidrs, ka jāiedzīvina patstāvīgā medaļu ekspozīcija. Tajā šobrīd apskatāmi ap 500 Latvijas un starptautisku mākslinieku veidotu medaļu, taču slēptās rezerves ir vēl atvilktnēs, jo medaļas nebūt nav viegli apmeklētājiem parādīt. “Es domāju, ka līdz ar to, ka šī kolekcija tiek pētīta, tas rezonēsies noteikti arī tuvākajā laikā. Un varēs arī vietējā publika saprast, kādas bagātības viņiem šeit atrodas Dundagas pilī,” saka medaļu mākslas pētniece Vineta Skalberga.

Tikmēr mākslinieki savus vārdus atstājuši pils pagalma bruģī, un ir gatavi simpozija tradīciju turpināt, bet jau šobrīd viņiem ir skaidrs, ka nākamreiz tam jābūt vismaz desmit dienu garumā, lai visu paspētu izdarīt un materiāls nožūtu.


#SIF_MAF2023