Degvielas cenas, iespējams, turpinās pieaugt

Pēc degvielas cenu krituma vasaras sākumā tās atkal ievērojami pieaugušas. Ņemot vērā Saūda Arābijas naftas ieguves samazinājumu, tiek prognozēts, ka degvielas cenas vēl var turpināt kāpt, norāda Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijā. 

Ik dienu pārvietojoties ar automašīnu, katrs autovadītājs ir nevien pamanījis, bet arī ar savu naudas maku izjūt degvielas cenu pieaugumu. Šobrīd 95. markas benzīns maksā vidēji ap vienu eiro un 70 centiem litrā. Atkarībā no vietas un degvielas tirgotāja cenas var atšķirties par dažiem centiem, kādam tā zemāka, kādam augstāka. Savukārt dīzeļdegvielas vidējā cena ir ap vienu eiro un 60 centiem litrā. 

Pēc Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas rakstiski atsūtītās informācijas, var secināt, ka, piemēram, dīzeļdegvielas cena kopš jūnija pieaugusi par aptuveni 20 centiem. Savukārt Eiropā dīzeļdegvielas cenas šobrīd svārstās starp 1,44 eur par litru Polijā līdz 2,07 eur par litru Somijā. Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas izpilddirektore Ieva Ligere: “Itālijā, Francijā tie ir 1,86 eur, Vācijā – 1,78 eur, Lietuvā 1,53 eur un Igaunijā – 1,67 eur. Tādās valstīs kā Vācija, Itālija, Francija degvielas cenu atšķirības valsts ietvaros ir ievērojamas – var būt pat līdz 40 centiem. Atkarībā no degvielas uzpildes staciju atrašanās vietas.”  

Asociācijas izpilddirektore arī norāda, degvielas cenu pieauguma pamatā Latvijā un visā Eiropā šobrīd ir ievērojamais naftas kā degvielas izejvielas cenu kāpums biržās un secīgi degvielas cenu kāpums biržās. Ligere: “Ir vairāki faktori, kas šobrīd ietekmē naftas cenu kāpumu. Liels jēlnaftas cenas kāpuma faktors ir krājumu kritums ASV, kas samazinājies vēl par 10,6 miljoniem barelu. Vēl viens faktors, kas veicina naftas cenu pieaugumu, ir Saūda Arābijas un Krievijas vienošanās par jēlnaftas ieguves samazināšanu. Saūda Arābija kopš jūlija ir samazinājusi naftas ieguvi par 1 miljonu barelu dienā. Otrdien, 5. septembrī, Saūda Arābija paziņoja, ka tā ieguves samazināšanu turpinās līdz gada beigām, Krievija turpinās naftas eksporta samazinājumu tikpat ilgi – līdz šā gada beigām.”

Ņemot vērā šo paziņojumu, degvielas cenas varētu turpināt pieaugt. Kā trešo faktoru asociācijā min dolāra pavājināšanos, kas padara jēlnaftu pieejamāku tiem, kas nav dolāru īpašnieki, tādējādi stimulējot pieprasījumu. Asociācijā arī norāda, ka lielākais naftas cenu pieaugums kopš 2023. gada janvāra notika šā gada jūlijā. Papildus kopš jūlija degvielas mazumtirdzniecibas cenu palielināja arī naftas produktu valsts rezervju nodevas pieaugums par diviem eirocentiem litrā. 


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs