Darbu pārtrauc Dundagas pienotava

Dundagas pienotava ir viena no senākajām Latvijā, pēc četriem gadiem būtu svinējusi savu simtgadi. Taču šobrīd tā paziņojusi, ka padodas finansiālo problēmu un izmaksu sadārdzinājuma priekšā, no jūlija darbu pārtrauc.

Pirmās ziņas par bēdīgo Dundagas pienotavas likteni parādījās jau pirms dažām nedēļām, taču plašāk tas neizskanēja. Tikmēr sākotnējo šoku lauksaimniekos un vietējos iedzīvotājos nomainījusi samierināšanās, tomēr viņi atzīst, ka noskaņa ir drūma. “Patiesībā ir ļoti žēl, ka tik daudz cilvēku zaudē darbu. Ir tādi, kur ģimenē ir pat divi – vīrs un sieva –, kas strādā uzņēmumā,” saka Sanita, dundadzniece.

“Tas bija kaut kas tāds varbūt arī tūristiem vairāk interesants, jo tomēr Dundagas pienotavas iepakojumi bija ļoti latviski un skaisti. Nu, iespējams, ka apgrozījums nebija pietiekami liels,” pauž Žanete, dundadzniece.

Dundagas pienotava bija būtiska nesen atvērtajam pārtikas pakomātam, jo uzņēmuma transports regulāri devās uz Rīgu un līdzi paņemt varēja arī vietējo mājražotāju produkciju. “Tagad, kad šis risinājums vairs nebūs, mums ir savs busiņš, kuram ir temperatūras režīms, un centīsimies lietot to, bet tas pamata risinājums pūļa piegādes platformai ir pūlis. Un tas, cik efektīvi mēs spēsim savā starpā sakomunicēt, jo cilvēki tāpat dodas dažādos virzienos, un viņi var paņemt kādus sūtījumus un pa ceļam aizvest,” saka Juris Šleiners, biedrības “Es i’ svaigs” valdes loceklis.

Lauksaimnieki turpinās sadarbību ar citu kooperatīvu. Ar skumjām likvidāciju uztver arī kādreizējais ilggadējais Dundagas pienotavas valdes priekšsēdētājs. Kas īsti notika, viņš var izteikt tikai versijas. “Iespējams, tajā brīdī, kad es tur vairs nedarbojos, pazuda diezgan daudz piena. Lai šo uzņēmumu darbinātu, piens ir vajadzīgs,” saka Guntis Pirvits, kādreizējais valdes priekšsēdētājs.

Lai ražotne darbotos, dienā būtu nepieciešamas 25 tonnas piena. Guntis Pirvits šaubās, vai šobrīd tāds apjoms bija, taču kooperatīva valdes priekšsēdētājs Jānis Zadiņš, nenosaucot gan konkrētus skaitļus, norāda, ka piens bijis pietiekami. Viņš atzīst, ka jau pēdējie trīs gadi piena nozarei bijuši grūti. Straujais piena iepirkuma cenas kritums, industriālo produktu pārprodukcija un liels importa produkta spiediens uz vietējo tirgu novedis pie sāpīga lēmuma. “Protams, šīs augstās inflācijas apstākļos cilvēku pirktspēja ir samazinājusies. Tā kā mēs esam vairāk vai mazāk premium produkta ražotājs, tad attiecīgi tas ir ietekmējis arī mūsu pircēju un viņu vēlmi iegādāties mūsu produktus,” uzsver Jānis Zadiņš, LPKS “Dundaga” valdes priekšsēdētājs.

Iepriekšējo gadu nesegtie zaudējumi kooperatīvam veido kopumā 108 863 eiro. Ražotnē kooperatīvs nodarbināja 14 cilvēkus, bet tirdzniecībā un administrācijā – 21. Šobrīd ēkā jau valda klusums. Zadiņš: “Tālāk tiesiskās aizsardzības process, plāna izstrāde, vienošanās ar kreditoriem par maksātspējas atjaunošanu un norēķināšanos ar kreditoriem.”

Kas notiks ar vēsturisko ēku, rādīs laiks un tiesiskās aizsardzības process. Pārtraucot Dundagas pienotavas darbību, Jānis Zadiņš aicina arī iedzīvotājus aizdomāties par vietējo piena produktu patērēšanas nozīmību. Ja kaimiņvalstīs patērē vairāk nekā 90% vietējā piena, tad Latvijā tikai ap 60%.


#SIF_MAF2023