Darbā tā nenogurstu, tik agri neceļos un tik daudz nestrādāju. Pārdomas par svētku nedēļu

Ar noslēguma koncertu “Kopā augšup” un sadziedāšanās nakti Dziesmu un deju svētki ir aizvadīti. Nedēļas laikā gūts daudz emociju un iespaidu, lai būtu ko atcerēties ilgam laikam, tūkstošiem dziedātāju, dejotāju, koklētāju, orķestra dalībnieku un citu kopā atkal varētu sanākt pēc pieciem gadiem. Kādas tad ir pārdomas par aizvadīto svētku nedēļu?

Esam tik dažādi, bet vienoti latviskumā. Tā ir kopā būšana. Esot vienai no vairākiem tūkstošiem dalībnieku, par aizvadīto Dziesmu un deju svētku nedēļu saka kora dalībniece no Rīgas. Arī citi dalībnieki norāda, ka nedēļa bijusi ļoti piesātināta, bet viss, kas piedzīvots, bija tā vērts. “Nav bijis viegli – mēģinājumos dziedāt un naktī paballēties, bet ar visu tiekam galā,” saka Kocēnu jauktā kora “Imera” dalībniece Aira.

“Piedzīvots tāds maģisks mirklis, vesela nedēļa kopā ar cilvēkiem, ar kuriem dalām vienu sajūtu – būt dziesmā, būt kopā, arī dejā, brīnišķīgs laiks kopā pavadīts,” stāsta sieviešu kora “Ausma” dalībniece no Rīgas Agita.

Tā kā daudz nācies veltīties mēģinājumiem, viena no dalībniecēm arī stāsta, ka nav sanācis daudz laika apmeklēt un izbaudīt citus svētku pasākumus, taču skaists esot bijis deju koncerts. Dejotājus varot tikai apbrīnot, kā spēj atcerēties visus deju soļus. Citi dalībnieki vēl pirms kāpšanas uz Mežparka estrādes skatuves atzīst, ka nogurums ir liels, bet sajūtas tik un tā brīnišķīgas. “Visi smaida, visi priecīgi, ir gatavi atkal lasīt zāles, pīt vainagus, un daži jau saka, ka nez kas notiks pirmdien, kad mēs atkal vairs nesatiksimies,” saka jauktā kora “Mezgli” vadītāja Elīna Skuja.

“Man šie ir pirmie dziesmu svētki, es jau esmu paspējis traumas dabūt, i balsi pazaudēt, bet dabūju atpakaļ, viss normāli,” uzsver jauktā kora “Mezgli” dalībnieks Artūrs. “Sākumā šķita, ka dziesmu svētki būs atpūtas nedēļa, bet tas ir smags darbs. Es darbā tā nenogurstu, tik agri neceļos un tik daudz nestrādāju. Sajūtas vienkārši ir superīgas.”

“Sajūtas ir fantastiskas, visa šī nedēļa bija kā liels piedzīvojums gan dziedātājiem, gan dejotājiem. Negribu aizmirst arī īpaši uzsvērt arī pūtēju orķestri, kas reizēm gan arī nosaukumā, gan arī citās darbībās varbūt kaut kur ir mazliet novārtā, bet – nē, mēs arī esam šeit un izbaudām visu pasākumu,” saka pūtēju orķestra “Auseklītis” dalībniece no Rīgas Sanda.

Jūrmalas Kultūras centra jauktā kora “Vaivari” vadītāja Ināra Freimane: “Mēģinājumi kā profesionāliem dziedātājiem, slodze ir ārkārtīgi liela. Man tagad dziedātāji saka – viņi saprot, ko nozīmē dziedāt valsts korī, kad balsī ir slodze, toties tas skaistums būt virsdiriģentu vadībā, būt šeit, estrādē, laiks brīnišķīgs, dziesmas dažādas, vieglākas, grūtākas, visu esam pārvarējuši, jūtamies ļoti jauki.”

Noslēguma koncertā “Kopā augšup” piedalījās 449 kori, 89 deju kolektīvi, 61 pūtēju orķestris, apvienotais koklētāju ansamblis un citi mākslinieki. Jāpiebilst, ka Jūrmalas korim “Vaivari” ar šo gan vēl nekas nebeidzas. Jau otrdienas rītā kolektīvs sēdīsies autobusā, lai dotos uz Prāgu Čehijā un dziedātu tur. 


#SIF_MAF2023