Cīņa ar vējdzirnavām. Nelegālais bizness nēģu zvejas lieguma laikā

No 1. februāra visās Latvijas upēs, izņemot Daugavu, nēģu zveja ir aizliegta. Zivīm dodoties uz nārstu, aktivizējušies maluzvejnieki. Pagājušajā nedēļā no 4. līdz 10. martam Valsts vides dienesta (VVD) inspektori izņēmuši 25 nēģu ieguves rīkus, upē atlaisti 850 nēģi. Kā ReTV skaidro VVD, nēģu zveja lieguma laikā, visticamāk, nereti esot nelegālais bizness.

Šoreiz nelegālos nēģu ieguves rīkus jeb trumuļus VVD inspektori atklājuši Vidzemes upēs. VVD pārstāvis Toms Arnavs: “Pagājušajā nedēļā bija labi laika apstākļi Vidzemes piekrastē, tāpēc vairāk bija tur. Arī Kurzemes kolēģi bija bijuši, bet viņiem sanāca izņemt divus nēģu ieguves rīkus, ja pareizi sapratu. Iekšā nēģu nebija, jo šobrīd vēl tur nav tādas kustības.”

Neraugoties uz to, ka sods ar nēģu nelikumīgu ieguvi ir visai bargs, fiziskai personai no 280 līdz 700 eiro, bet juridiskai no 700 līdz 4300 eiro ar zvejas tiesību aizliegumu uz laiku līdz diviem gadiem vai bez tā. Kā arī papildus jāapmaksā zivju resursiem nodarītais kaitējums, VVD ReTV skaidro, ka nelegālo nēģu tīkotāju skaits nesamazinoties, bieži vien tas esot tāds nelegālais bizness. Arnavs: “Pēc trumuļiem var redzēt. Arī tajā video var redzēt, ka trumulis gatavots no jumta materiāliem, kas maksā naudu. Tas nozīmē, ka cilvēki iegulda līdzekļus. Pofesionāli tai lietai pieiet. Tie nav veci cilvēki un trūcīgi cilvēki. Tie ir jauni, normāli situēti cilvēki, kuri tam pieiet kā biznesam, attiecīgi viņiem ir tirgus, kur to visu realizēt. Protams, ir daļa, kas to visu dara savai iztikai, bet tad arī pēc rīkiem tas viss izskatās daudz citādāk.”

 To varot saukt arī par cīņu ar vējdzirnavām. Kamēr būs cilvēki, kuri bez aizspriedumiem un pārdomām iegādāsies nārsta laikā iegūtus nēģus, būs arī cilvēki, kuri tos ķers lieguma laikā, nodarīs kaitējumu gan videi, gan legālajai nēģu zvejniecībai. 

VVD turpinās doties reidos un sargāt dabas bagātības. Nēģu ieguves liegums Daugavā ir no 1. maija līdz 31. jūlijam. Šajā laikā nēģu rūpnieciskā zveja aizliegta visās upēs. Braslā, Gaujā Irbē, Lielupē, Sakā, Salacā, Svētupē, Užavā un Ventā nēģus zvejot būs atļauts no 1. augusta. Pārējās upēs nēģu zvejas liegums ir spēkā līdz 31. oktobrim.