Červonkas baznīcas logos varētu izvietot krāsainas vitrāžas

Stikla mākslinieki, arhitekti un citi interesenti šonedēļ pulcējas Jēkabpils novada Kaldabruņā, lai radītu idejas Červonkas baznīcas logu remontam. Dievnams ir vecs, plānotais logu remonts būtu viens solis ceļā uz baznīcas atjaunošanu. Lai logi būtu skaistāki, iecerēts izveidot krāsainas vitrāžas.

Jēkabpils novada Rubenes pagastā atrodas Červonkas baznīca, kura ir īpaša ar to, ka tajā esot kristīts slavenais dzejnieks Rainis. Lai gan dievnamu pamatīgi skāris laika zobs, vietējiem iedzīvotājiem ir sapnis ēku atjaunot. Stikla mākslas plenērā, kas šonedēļ norisinās Kaldabruņā, paredzēts izveidot vitrāžu skices baznīcas logiem. “Plenēra gaitā ir paredzēts nonākt līdz konceptam, kādas varētu būt šīs baznīcas logu vitrāžas, kādā stilā, kā būtu iespējams to realizēt. Pie viena varbūt izbūvēt pamatus Latvijas Stikla mākslas asociācijai. Šodien mums ir dalībnieki gan no Rīgas, gan Līvāniem. Šīs baznīcas logu vitrāžas varētu būt skaists sākums šī mākslas žanra asociācijai Latvijā,” saka biedrības “Ūdenszīmes” valdes priekšsēdētāja Ieva Jātniece.

Plenēra pirmajā dienā dalībnieki klātienē aplūkoja Červonkas baznīcu, lai tālāk jau radītu iespējamos logu vitrāžu variantus. Ideju radīšanā noder arī vēsturiskie materiāli, tādēļ plenērā piedalās ne tikai mākslinieki un arhitekti, bet arī Raiņa muzeja “Tadenava” pārstāvji. “Šī ir Kaldabruņas luterāņu baznīca, būvēta no 1848. gada līdz 1852. gadam par grāfa Staņislava Plātera-Zīberga līdzekļiem. Vēsturiski šo logu dalījums ir saglabājies, rūtojums, bet šeit kādreiz nav bijušas krāsainās vitrāžas. Logi tādi, kādus šobrīd redzat, ir saglabājušies no vēsturiskā interjera,” stāsta Raiņa muzeja “Tadenava” vecākā speciāliste Agnese Timofejeva.

Ideja par to, ka Červonkas baznīcas logos varētu izveidot krāsainas vitrāžas, radās stikla māksliniecei Martai Ģibietei. “Viesojoties un darbojoties ar meistarklasēm, izpētīju šo baznīcu. Pirmo reizi, kad šeit ienācu, sajutu to kā brīnišķīgu iedvesmas vietu. Lai tā sajūta saglabātos, lai uz priekšu laika zobs nekaitē rāmjiem, stikliem, logiem.”

Idejai par vitrāžām un logu atjaunošanu pagaidām gan nav finansiālā seguma. Plenēra mērķis ir tikai izstrādāt idejas un tehniskos risinājumus šādu vitrāžu izgatavošanai. Restauratoram Arvīdam Verzam ir savi secinājumi pēc baznīcas apskates. “Vajadzētu runāt par šo logu saremontēšanu, jo tiem nav, ja mēs runājam par rāmjiem, vēsturiskas vērtības. Šie rāmji noteikti izgatavoti 20.gadsimta vidū. Jā, labi, amatnieciski izgatavoti, ja būtu naudas ļoti daudz, tad, protams, tos varētu arī restaurēt, bet tā drīzāk vajadzētu runāt par to, ka vajadzētu saremontēt.”

Ņemot vērā, ka restaurators pārstāv Rīgas Mākslas un mediju tehnikumu, kam ir tradīcija studentiem piedāvāt diplomdarbus, kuru laikā jāizveido interjers Latvijas dievnamiem, ir ideja tuvāko gadu laikā šādā veidā atdzīvināt arī Červonkas baznīcu.


#SIF_MAF2023