Brenguļos atklāts līdz šim lielākais saules paneļu parks

Astoņus kilometrus no Valmieras centra un divu kilometru attālumā no Brenguļiem tapis līdz šim lielākais saules paneļu parks Latvijā “Brenguļu SES”. Saules elektrostacijas atklāšanā klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars pauž, šis saules paneļu parks ir pierādījums tam, ka attīstība atjaunīgās enerģētikas jomā notiek un arī turpināsies. 

“Mēs esam vienas ļoti lielas, nozīmīgas ekonomikas nozares transformācijas vidū. Man jāatzīst, ka tieši enerģētika ir tā, kas pirmā parāda savu darbību reālajā dzīvē. Redzam arvien vairāk saules paneļus, redzam un redzēsim arvien vairāk vēja turbīnas. Un tas mērķis šai darbībai ir saistīts ar to, lai varētu nodrošināt Latvijā pietiekami lētu elektroenerģiju tautsaimniecības attīstībai, kā arī mājsaimniecību labklājībai. Lai mēs varētu nodrošināt tīklu, kas kalpotu tautsaimniecībai, būtu stabils, būtu pieejama elektroenerģija, kas kalpotu par pamatu mūsu turpmākai attīstībai.” 

Saeimas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andris Kulbergs par īstenoto projektu pauž: “Šie ir pirmie lielie piemēri, kur privātais kapitāls iegulda enerģētikā. Jau tieši konkrēti ražojot elektroenerģiju ar sauli. Bet no vides jautājuma ir svarīgi, ka neaizņemam lauksaimniecības zemi. Un tas ir tas, uz ko gribu uzsvērt. Mēs nedrīkstam kanibalizēt, aizņemot labu, ražojošu zemi priekš mūsu produktiem, nododot to, piemēram, saules parkiem. Tāpēc tas uzsvars ir jāliek, lai šie saules parki ir degradētā zemē, ko nevar izmantot citām vajadzībām. Un šie projekti labi to parāda.” 

Saules elektrostacijā, 8,9 hektāru platībā, kopumā izvietoti vairāk nekā 12 300 saules paneļu. Uzņēmuma “Saules energy” valdes priekšsēdētājs Artūrs Plūme par procesu, veidojot saules paneļu parku, stāsta: “Es domāju, ka tās svarīgākās nianses ir tiešām tas, kādā veidā ir šie saules paneļi izvietoti, kas ir 23 grādu leņķis, viņi visi ir vērsti uz dienvidiem, tā ir tāda nianse. Un es domāju, otra būtiskākā lieta, ka ir vairākas tādas it kā mazas, bet būtiskas lietas videi draudzīgiem vai maksimāli draudzīgiem risinājumiem. Viena no lietām ir tā, ka šis te žogs, kas ir apkārts saules parkam,  nav uzbūvēts līdz pašai zemei. Tur ir atstāta vietiņa, kur mazie dzīvnieciņi, zaķi vai kāds cits var izmantot parka teritoriju. Ors ir akmeņu krāvums, ko varbūt varēsiet arī pēc tam aplūkot, kas ir speciāli izveidots tam, lai pavisam mazie iemītnieki, skudriņas un vaboles varētu sev veidot tādu kā dzīvesvietu un mājas.”

Uzņēmuma “Saules energy” valdes loceklis Māris Plūme papildina, ņemot vērā, ka saules paneļu parkā pieejama liela platība, to nepieciešams pēc iespējas vairāk izmantot. Viena no iecerēm ir parka teritorijā, sadarbojoties ar vietējiem saimniekiem, ļaut ganīties aitām. “Mēs arī piedāvājam šo vietu, starp rindām, arī malās ir laba vieta, kur izvietot bišu stropus. Loģiski – šī teritorija netiek miglota, netiek ar ķimikālijām apstrādāta. Tā ir ideāla bioloģiska vide arī bitēm.”

Elektrostacijas plānotā saražotā jauda gadā ir 7500 megavatstundu, kas atbilst apuveni 4000 mājsaimniecību vidējam elektrības patēriņam gadā. “Arī fiziski elektrība no šīs saules elektrostacijas dosies pa šo līniju uz Valmieru. Attiecīgi Valmieras iedzīvotāji, rūpnīcas, kas atrodas Valmieras teritorijas tuvumā, būs tās, kas patērē šo elektrību tīri praktiski. Un ja gadījumā konkrētajā brīdī tā būs vairāk nekā Valmieras patēriņš, tā dosies tālāk, kopējā tīklā, kopējam Latvijas patēriņam, bet primāri patērētājs ir šeit pat. Un tā ir arī viena no tām priekšrocībām, kāpēc parkus būvējam visā Latvijā tuvu pilsētām, lai būtu iespējami tuvu gala patērētājam. Lai būtu arvien mazāk vajadzība dzenāt elektrību pa vadiem pa visu valsti,” stāsta uzņēmuma “Saules Energy” valdes loceklis Māris Plūme.

Nākamgad plānots būvēt saules elektrostaciju arī Valmieras novada Kaugura pagastā. Tā tiks izbūvēta gandrīz septiņu hektāru platībā, izvietojot aptuveni 9000 saules paneļu.