Beramtaromātā var nodot 100 PET pudeles un skārdenes vienlaicīgi

Rīgā šodien atklāts pirmais beramtaromāts Latvijā. Vienlaikus tajā var nodot līdz simts PET pudelēm un skārdenēm. Šāds solis sperts, jo SIA Depozīta iepakojuma operatora (DIO) veiktajā pētījumā secināts, ka 22 procenti iedzīvotāju vienā reizē taromātā nodod vairāk nekā divdesmit taras vienību.

Beramtaromāts pieņem vienlaicīgi līdz 100 PET pudelēm vai skārdenēm, bet stikla pudeles gan jāmet turpat līdzās esošajā jau ierastajā taromātā. DIO valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis: “Stikla iepakojuma apstrāde ir tehniski sarežģītāka, tāpēc taromāts vienā rāvienā spēj pieņemt PET iepakojumu un skārdenes. Latvijā šobrīd vidēji nodod vienā reizē zem 20 iepakojumiem, to rāda statistika. Savukārt pētījums, ko mēs nupat veicām, rāda, ka 22% no visiem cilvēkiem, tai skaitā gan uzņēmēji, gan iedzīvotāji nodod lielākus apjomus. Iet uz depozītpunktu retāk, sakrāj vairāk, šis depozītpunkts ir ļoti ērts šajos gadījumos.”

Pašlaik Rīgā uzstādīts esot vēl viens beramtaromāts, plānots arī trešais. Vai beramtaromāti tiks uzstādīti arī ārpus galvaspilsētas, vēl tikšot domāts. Stūrītis: “Otrs ir Pārdaugavā, tur mēs vēl gaidām dažus saskaņojumus, lai gan taromāts jau ir uzstādīts. Vēl ir plānā arī trešais, tad mēs paskatīsimies, kāda ir atsaucība. Kā cilvēki pieņem, noteikti, ka arī reģionos ir vietas, kur ir liels pieprasījums, jo šeit pats svarīgākais ir, lai būtu liela cilvēku plūsma.”

ReTV uzrunātie rīdzinieki beramtaromāta izveidi lielākoties vērtē atzinīgi, tomēr ne visi to izmantošot.

Depozītsistēma Latvijā tika ieviesta 2022. gada sākumā. Šajā laikā vairāk nekā 1400 depozīttaras pieņemšanas punktos nodoti 575 miljoni taras vienību. Kā ReTV atzīst Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektora vietniece Laura Anteina, uzstādītais mērķis esot sasniegts un pat pārsniegts. “Es nesenā pagātnē viesojos gan uzņēmumā “Cēsu alus”, gan Tērvetē. Redzēju, cik daudz atkārtoti uzpildāmais iepakojums atrodas teritorijā. Kā informēja uzņēmēji, viņi gandrīz 90% saražotā alus uzpilda atkārtoti uzpildāmajās pudelēs. Attiecībā uz aprites ekonomikas iedzīvināšanu, kas ir tāds Latvijas pozitīvais tēls, par ko mēs stāstam citām valstīm, kas vēl tikai domā par depozītsistēmas ieviešanu. Es teiktu, ka tas ir vainagojies ar ļoti augstiem panākumiem.”

Pēc DIO apkopotajiem datiem, pagājušajā gadā taromātos nodoti 60%, bet šogad tie varētu būt jau 80% depozītiepakojumu.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023 | Foto: Zane Bitere/LETA