Beidzot atkal savas mājas. Rožkalni pēc ugunsgrēka

Četrus mēnešus pēc ugunsgrēka, kas nopostīja “Camphill Rožkalni” ciemata dzīvojamo ēku, kopienas iemītnieki tikuši pie jaunas, mūsdienīgas mājvietas. Arī citviet ciematā šoruden vēl notiek remontdarbi, lai uzlabotu kopējo ugunsdrošību “Rožkalnos”. 

“Camphill Rožkalni” jaunā dzīvojamā māja ir moduļu tipa ēka. Tā ir maksimāli energoefektīva koka māja, kuras apsildei ierīkots zemes siltumsūknis, tāpat arī uzstādītas mūsdienīgas ventilācijas un, protams, ugunsdrošības sistēmas. “Camphill Rožkalni” valdes priekšsēdētājs Jānis Roze: “27. maijā tu sēdi uz krāsmatām, liekas, ka viss ir pa galam un ka “Rožkalnu” stāsts beigsies. Bet īstenībā tas cilvēku atbalsts un mīlestība, laba vēlējumi un tieši teikums “Rožkalnu stāstam ir jāturpinās”, neļāva sēdēt. Ir jāceļās un jāiet, un visiem kopā jādara, tādēļ arī tā māja ir uzcelta un tādēļ arī redzam, ka uguns papostīja jumtu, tad uzliksim tagad jaunu jumtu arī “Rožkalnu” mājai.” 

Ciemata iemītnieks Kaspars ir viens no tiem četriem klientiem, kurš dzīvos jaunajā mājā. Vasarā viņš kopā ar citu “Rožkalnu” klientu dzīvojis pirtiņā, tāpēc tagad ar prieku izrāda savu jauno istabu.

Pagaidām gan vēl notiek mājas labiekārtošana. Iemītniekiem šeit pieejams vien pats, pats nepieciešamākais. Arī Kaspars savu istabu pamazām vēl tikai iekārto. 

Jaunajai “Rožkalnu” mājai jau dots vārds – “Lilijas māja”. Šeit dzīvos arī brīvprātīgā darbiniece Indra Gutenbergova. Viņa norāda, ka ir liels prieks, ka beidzot visi var dzīvot zem viena jumta, tai pašā laikā katram atkal ir sava vieta. “Var justies patiešām kā mājās, droši, ērti un patiešām labi, laimīgi visi kopā. Mums beidzot atkal ir savas mājas.”

Jaunās moduļu tipa ēkas būvniecībā ieguldīta apdrošināšanas atlīdzība, kas izmaksāta par nodegušo ēku, kā arī ziedotāju atvēlētie līdzekļi. No izdežiem pamazām attīrīta arī uguns izpostītā ēka, kuru līdz ziemai plānots iekonservēt, lai dažādos fondos rastu iespēju to atjaunot. Roze: “Mums ir idejas, bet nav vēl līdz galam vīzijas par to, vai taisīsim kā vienstāvīgu, vai atjaunosim esošajā projektā. Ziema būs laiks, kad to varēsim saprast, tad pavasarī būs jāķerās klāt.”

Lai ciematā vēl vairāku uzlabotu ugunsdrošību, nākamā iecere ir izbūvēt atsevišķu katlu māju, no kuras tad apsildītu visas “Rožkalnu” ciematā esošās ēkas. 


#SIF_MAF2023