Bauskas novadā no ūdens izceļ pirmo zemledus makšķernieku

Ziema nav vēl pat īsti sākusies, bet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vīriem Zemgalē jau nācies no ūdens celt ārā zemledus makšķerniekus. Glābēji atgādina, ka ledus vēl ir ļoti trausls un bīstams. Turklāt – mānīgu priekšstatu par ledus biezumu varot radīt arī sniegs. Tomēr ziemas makšķerēšanas cienītājus tas neattur no vēlmes kāpt uz ledus.

Gaisa temperatura Zemgalē pēdējā nedēļā svārstās no 0 līdz -6 grādiem. Uz ūdens tilpēm sāk veidoties plāna ledus kārta. Ozolnieku ezerā gan redzamas tikai dzīvnieku atstātās pēdas, bet Bauskas pusē glābējiem jau nācies steigt palīgā zemledus makšķerniekiem. VUGD pārstāvis Raivis Pužulis: “Šis bija negaidīts gadījums, kad Bauskas pusē saņemts izsaukums, ka uz ledus ielūzis cilvēks. Ierodoties notikuma vietā, konstatējām, ka šis cilvēks ir makšķernieks, kas ielūzis ledū. Otrs kolēģis bija ticis ārā saviem spēkiem. Par to mēs bijām ļoti izbrīnīti, ka uz tāda plāna ledus jau cilvēki atrodas.”

Pagaidām Zemgales reģiona pārvaldē tas esot vienīgais gadījums šajā ziemā, bet aprīkojums, ar ko glābēji cenšas izvilkt pārgalvīgos no ledus skavām, ir gatavībā. Glābēji gan kā allaž norāda, ka staigāšana pa ledu ir kā loterija, kas var beigties arī letāli. Pužulis: “Uz ledus atrasties nekad nav droši. Pat ja krastā ledus biezums ir 20 cm, tas nenozīmē, ka vidusdaļā arī būs 20 cm. Tikpat labi var veidoties izskalojumi, ledus var būt ļoti plāns un nedrošs.”

Driksas upe aizsalusi daļēji, bet Lielupē vaļums daudz plašāks, droši šeit jūtas tikai pīles, kaijas un citi putni. Pasta salā uzrunātie cilvēki ReTV stāsta, ka vēl esot par agru domāt par kāpšanu uz ledus.

Dažus kilometrus tālāk uz Vircavas upes attekas redzam arī šogad pirmos zemledus makšķerniekus, kuri teic, ka te staigājot jau nedēļu. Satiktie zemledus makšķernieki, kuri vismaz ir ievērojuši rekomendētos drošības pasākumus, izvēloties apģērbu, teic, ka esot arī loms. Vai mērķa sasniegšanai risks nav pārāk liels, turklāt – ne tikai sev? Pužulis: “Ja ugunsdzēsēji-glābēji dodas uz šādiem izsaukumiem, tad jāsaprot, ja kādam citam būs nepieciešama palīdzība ugunsgrēkā, tas prasīs vairāk laika, kamēr ieradīsies nākamā ekipāža, jo šī būs aizņemta.”

Pēc VUGD datiem, pagājušajā gadā Zemgales reģiona pārvaldes glābēji no ūdens izcēluši 32 zemledus makšķerniekus, bet divi gājuši bojā


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023