Balvu novadā pamatfunkcijām trūkst vairāki miljoni eiro

Balvu novada dome šodien ar 11 balsīm “par” pieņēma pašvaldības budžetu, kura apmērs ir līdzīgs kā pērn – nedaudz virs 32 miljoniem. Kā informē Finanšu ministrija, pašvaldība ir paredzējusi aizņēmumus 3,48 miljonu apmērā. Pirms dažām dienām gan vēl izskanēja informācija, ka pašvaldībai pamatfunkciju nodrošināšanai trūkst 4,8 miljoni eiro. Pašvaldībā norāda, budžeta sabalansēšanai plānotas “strukturālas reformas”, tai skaitā pārskatīt pašvaldībā nodarbināto skaitu. 

Pagājušās nedēļas nogalē Balvu novada domes deputāti Sandra Kindzule un Jānis Trupovnieks, kuri pašvaldībā ir ievēlēti no Latvijas Zaļās partijas, izplatīja informāciju, ka pēdējā brīdī esot uzzinājuši, ka pašvaldības pamatfunkciju nodrošināšanai trūkst 4,8 miljoni eiro. Balvu novada domes deputāts Jānis Trupovnieks: “Uzskatījām par pienākumu informēt iedzīvotājus, sabiedrību par to, kā tad veidojas un kādas problēmas ir ar 2024. gada Balvu novada budžetu. Protams, visus šokēja šis skaitlis – 4,8 miljoni. Neslēpšu, ka tas arī mums bija liels pārsteigums.”

Jānis Trupavnieks ReTV atklāj – sajūtas par to, ka īsti labi nav un ka ar šādu strukūru, kas ir izveidota, apvienojoties novadam, nebūs viegli pavilkt, ir bijušas jau sen. “Reāli mēs par šiem skaitļiem, par budžeta salikumu kā tādu uzzinājām tikai ceturtdien pirms Finanšu komitejas sēdes. Tie budžeta jautājumi ir ielikti kā papildus darba kārtība, tagad sāksim skatīt, kāda mums tā saimniecība ir un kāda rocība mums ir, ko mēs tur varam izdarīt. Tad par to saimniecisko darbību mēs vairs īsti neskatījāmies, jo visi ir pārsteigti, meklē un grib saprast, kur tad tā nauda ir pazudusi un kāpēc tik liels budžeta deficīts uz šo brīdi ir.”

Balvu novada domes priekšēdētājs Sergejs Maksimovs, kurš domē ievēlēts no Latgales partijas, gan uzsver, ka novada finanšu situācija esot stabila. To varot apliecināt gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, gan Finanšu ministrijas. Kontos nauda esot, algas un nodokļi tiekot maksāti. “Sākot skatīt finanšu budžetu, grāmatvedības nodaļa un izpildvara parādīja, ka mums ir nepieciešamas strukturālas reformas un mums jāmeklē papildus risinājumi finanšu jomā, lai segtu visus izdevumus visām tām funkcijām, kas šaja gadā mums ir nācis papildus un sadārdzinājumi. Neko nemainot, mums ir nepieciešami papildus 4,8 miljoni. Tas bija kā rosinājums tam, lai padomātu to, ko mēs esam gatavi veikt, lai spētu nodrošināt šīs fukcijas. Kā papildu funkcijas jeb sadārdzinājumu.”

Balvu novada priekšēdētājs Sergejs Maksimovs gan atzīst, ka pēc aptuveni pusgada Balvu novadā nāksies slēgt vairākas izglītības iestādes un atlaist darbiniekus pašvaldības iestādēs. “Netaisos provocēt un teikt skaitļus, bet varētu sasniegt gandrīz 100 cilvēkus. Nu, protams, tur tajā skaitā ir arī tie darbinieki, kas strādāja Viduču un Žīguru pamatskolās. Šo darbinieku atlaišana notiks tikai tad, kad skolā tiks pabeigts mācību process, šiem darbiniekiem būs jaizmaksā atlaišanas pabalsti.”

Satiktie iedzīvotāji Balvos norāda, ka izdevumi ir jāsamazina, un cer, ka pašvaldība problēmas spēs risināt.

Balvu novada dome plāno ņemt aizņēmumu 3,48 miljonus eiro uz trim gadiem Valsts kasē. Finanšu ministrija ReTV norāda, ka pagājušajā gadā ir pievērsusi uzmanību pašvaldības finanšu situācijai, taču pagaidām nesaskata pazīmes par ļaunprātīgu rīcību no vadības puses, kā tas bija Rēzeknes pašvaldības gadījumā. Tomēr Balvu novadam ir daudz izaicinājumu, lai turpinātu darbu pie pašvaldības izdevumu optimizācijas.