Automehāniķis būs vajadzīgs vienmēr

Februāra izskaņā  Ķīpsalas izstāžu hallē  tika aizvadīta konkursa “Young car mechanic” otrā kārta. Šis ir starptautisks konkurss tehnisko skolu audzēkņiem, kurš šogad notiek jau septiņpadsmito reizi. Tas dod iespēju parādīt tehniskās zināšanas un iemaņas izvēlētajā profesijā. Šogad konkursā piedalās jaunie mehāniķi no Bulgārijas, Igaunijas, Lietuvas, Ungārijas, Polijas, Slovākijas, Ukrainas un Latvijas.

 Konkursa rīkotāju pārstāvis Armands Umbraško stāsta, kā gadu laikā ir attīstījušies dalībnieku rezultāti. “Vienmēr ir kādi, kas ir galvas tiesu pārāki. Ja skatāmies uz vidējo rezultātu, kādus puiši sasniedz  pirmajās kārtās  teorētiskajos testos, gribu teikt, ka rezultāti aug. Ir īpaši priecējošs vidējais rezultāts ļoti augsts, salīdzinot ar pagājušo gadu. Bēdīgāk bija Covid-19 laikos. Gribētu sacīt, ka manāmi augušas ir teorētiskās zināšanas.”

Starp konkursa dalībniekiem ir tādi, kuri piedalās jau vairākus gadus. Tiesa gan, neskatoties uz līdz šim gūto pieredzi, dalībnieki šī gada varējumu vērtē piesardzīgi. Daļa no jautājumiem teorētiskajā daļā ir angļu valodā. Tas nozīmē, lai veiksmīgi startētu konkursā, jāzina arī angļu valoda, lai spētu izprast jautājumus.

Savukārt Rīgas Tehniskās koledžas autonodaļas vadītāja  Zane Teikmane stāsta, ka par automehāniķa profesiju  interese ir daudziem jauniešiem. Tiesa gan - ir kāda niasne. “Pirmjā kursā pierādās tas, ka nāk līdzi draugam. Mamma teica, tētis teica, ka tā ir vīriešu profesija. Bet šo vīriešu profesiju var arī meitenes mācīties. Interese ir. Ceturtajā kursā paliek tie, kam ir vēlme mācīties. Viņi domā, ka nāk uz skolu, tikai braukt ar auto. Bet te ir jāmāk fizika, ķīmija, visi pārējie priekšmeti.”

Paši konkursa dalībnieki dalās pārdomās, kas pamudināja viņus apgūt tieši šo profersiju. “No bērnības braukāju ar močiem, pusbrāļi braukājās ar močiem. Pirms pāris gadiem sāku braukt motokrosā. Sapratu to, ka citi skrūvē, citi dara to, tas nav tas . Neizjuti īsti moci. Tad dzīve iekārtojās, ka pēc savām pirmajām sacensībām aizgāju mācīties par automehāniķi, tagad pats ņemos ar to. Tas dzīvē ir bijis tuvs, visu bērnību bijis, tā arī aizgāja,” stāsta jauno automehāniķu konkursa dalībnieks Roberts no Apes. Paši jaunieši arī uzsver to, ka automehāniķis būs vajadzīgs vienmēr.

Dalībnieki, kuriem šajā konkursa kārtā būs veicies vislabāk, maijā sacentīsies nacionālā finālā. Tas būs vēl viens solis tuvāk starptautiskajam finālam, kas jūnijā norisināsies Lietuvā. Andris Umbraško: “Aptuveni nedēļas laikā mēs paziņosim rezultātus. 11-12 jauniešus, kuri piedalīsies konkursa finālā, kas ir praktiskas nodarbības, praktiskas darbības, uzdevumi, kas ir jāveic uz īstiem auto vai sagatavotiem stendiem. Jāparāda savas zināšanas un prasmes, praktiskās iemaņas uz reāli radītiem gadījumiem, kurus veido un rada mūsu sadarbības partneri.

Lai arī automehāniķa arods saistās ar vīriešiem, tomēr tiek norādīts, ka tas interesē arī meitenes. Nav nekāda iemesla uzskatīt, ka viņas ar dažādiem auto defektiem tiktu galā sliktāk nekā pretējā dzimuma pārstāvji.


Foto: Freepik; ilustratīvs