Cēsis kā inteliģento suņu galvaspilsēta

“Inteliģents suns katrā ģimenē” – tāds moto savam darbam ir kinoloģei Lienei Zariņai. Par savu mērķi viņa uzskata veidot Cēsis kā inteliģento suņu galvaspilsētu Latvijā. Ar Lieni un viņas audzēkņiem tiekamies Drabešu pagasta Vāverkrogā.

Apmācību nodarbībās uzdevumi ir saistīti ar suņa paklausību, veidojot kontaktu ar saimnieku, bet Liene šajās nodarbībās māca arī praktiskas lietas, kas var noderēt ikdienā. “Nāk pavasaris, pilsētā cilvēki būs ar lietussargiem, mācāmies par sociāliem, inteliģentiem suņiem, mācāmies uzvesties arī pilsētas vidē pie dažādiem apstākļiem.”

Ir arī uzdevums, kurā, piemēram, suns tiek mācīts justies droši vetārsta apmeklējumā. Kāpēc savām apmācībām kinoloģe izvēlējusies moto “Inteliģents suns katrā ģimenē”? “Mans mērķis ir, lai tikai ne katrā ģimenē būtu inteliģents suns, bet arī lai Cēsis kļūtu par inteliģento suņu galvaspilsētu! Es tam ticu, pie tā es strādāju. Mēs lēnā garā un soli pa solītim uz to dodamies, jo ļoti bieži saimniekiem iztrūkst izpratnes par to, ko suns domā, kā viņš jūtas, tad es esmu tas tulks, kas ir starp viņiem, es mācu sarunāties vienā valodā, mums jāmācās sarunāties viņam saprotamā valodā.”

Šī sarunāšanās vienā valodā nozīmē to, ka saimnieks iemācas izprast savu suni, spēj to atsaukt jebkurā situācijā. “Es skaitu ļoti daudz soļus uz priekšu, kurā dzīves situācijā, kas būs aktuāli, es paskaidroju, kā tas noderēs jūsu dzīvē, kurā dzīves situācijā, kafejnīcā, lūk, jums būs šis aktuāli, kad iesiet pa ielu, būs šis aktuāli, lietains laiks, cilvēki ar lietussargiem, būs šis aktuāli, es viņus sagatavoju dzīvei.”

Liene uzsver – viena no lielākajām kļūdām ir mācīt suni caur bailēm, ar sodiem, bet te pamatprincips ir saimnieka un suņa sadarbība. Par to, ka apmācības var pat ļoti mainīt suņa uzvedību, pārliecinājušies Zorro saimnieki Sandra un Raivis. “Viņš līdz saviem trīs mēnešiem nebija socializēts, ne mašīnā vests, ne ņemts klēpī, pilnīgi nekas nebija darīts, mēs atvedām uz skolu, jo viņš bija ļoti bailīgs, rezultāts ir, praktiski pilnīgi cits suns, vairs nebaidās. Tad, kad viņš bija maziņš, tad, kad mēs likām roku klāt, viņš jau gūlās zemē aiz bailēm, tagad nē, tagad ir drošs.”

Kinoloģe Liene Zariņa uzsver, ka joprojām liela problēma ir nekontrolēta dzīvnieku pavairošan, arī tas, ka saimnieki, pirms iegādāties suni, neizvērtē, kura šķirne var būt piemērotāka. “Tas ir viens no iemesliem, kāpēc reizēm atsakās no saviem sunīšiem, jo es nezināju, ka būs tā, es nezināju, ka viņš ir medību suns, es nezināju to, es nezināju šito. Šobrīd es stažējos Spānijā. tur man patīk šī likumdošana, pirms vēl sunīti ņem, saimniekam ir jānokārto kursi. Šajos kursos ietilpst šīs zināšanas par to šķirni, par pareizu savas šķirnes izvēli. Piederība šķirnei – tas ir tas, ar ko es vispār sāku. Es katram saimniekam izstāstu par šķirni, izstāstu tās lietas, ko viņš varbūt nezināja, es izstāstu, kāpēc šis sunītis rīkosies tā vai citādi, jo viņš seko savam dabīgajam instinktam. Tad, kad cilvēks to izprot un saprot, tad mācās ar to sadzīvot, lai tā dzīve būtu pēc iespējas mierpilnāka, harmoniskāka, paredzamāka.”

Pēc nodarbības kopā ar Lienes mīluli, vācu aitu suņu meiteni, dodamies nelielā pastaigā, arī te Lienei kāds padoms, lai pastaiga ar suni būtu droša. “Kā jūs redzat Aquamarinai ir arī GPS. Tā arī ir vēl viena ļoti, ļoti svarīga lieta, cik ļoti daudz suņu dzīvības būtu glābtas, ja būtu sunīšiem šie GPS… Lai cik apmācīts ir suns, sunim vienmēr priekšā var izskriet stirna, zaķis, kaķis. Suns seko savam instinktam, arī to mēs mācāmies – par drošām pastaigām.”

Lai iegūtu plašākas zināšanas, Liene mācās vienā no Spānijas apmācību centriem, šim nolūkam apguvusi valodu. Šī valsts nav izraudzīta ne bez iemesla, jo tajā ir arī sakārtota un stingra likumdošana šajā jomā. Spānijā iegūtās zināšanas Liene vēlas likt lietā Latvijā. “Mans mērķis ir, lai Latvijā būtu pēc iespējas vairāk laimīgu suņu, lai katrs sunītis, kas ir ienācis cilvēka dzīvē, lai viņam ir dota šī vienreizējā, fantastiskā iespēja nodzīvot skaistu, laimīgu, piepildītu suņa dzīvi, jo viņš to ir pelnījis, viņš mūsu dzīvē ienāk uz īsu laiciņu, bet mēs viņam esam visa viņa dzīve.”

Kinoloģe Liene Zariņa ir arī viena no pirmajiem savas puses uzņēmējiem, kura ieguvusi preču zīmi “Radīts Cēsu novadā”.Foto: Freepik; ilustratīvs