Atklāts pārbūvētais Umurgas pansionāts

Brīdi pirms Latvijas 105. dzimšanas dienas svētki bija Limbažu novada sociālā aprūpes centra-pansionāta “Pērle” Umurgas filiāles iemītniekiem un darbiniekiem, jo viņi atkal varēja vērt šīs ēkas durvis. Noslēgusies pansionāta pārbūve, un visi svinīgā pasākuma dalībnieki varēja novērtēt iestādes pārvērtības. Tradicionālo lenti pārgriezt bija uzticēts vienam no pansionāta iemītniekiem, Guntim Bērziņam, kurš šīs par savām mājām sauc nu jau 12 gadus. 

Sākotnēji gan bija plānots veikt tikai ēkas siltināšanu, šim mērķim pašvaldība ieguva finansējumu no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, tomēr pagājušajā rudenī, darbus uzsākot, izrādījās, ka daļa ēkas ir pārāk sliktā tehniskā stāvoklī, un vienīgais risinājums ir to būvēt no jauna. Pašvaldībai nācās tam rast papildu finansējumu, un vēlāk novada deputāti izšķīrās par labu arī pamatīgiem iekštelpu remontiem. Par to, ka ēka nu ir pilnībā sakārtota, gandarīts arī uzņēmuma “REA Būve” būvdarbu vadītājs Uģis Zviedris. “Runājām ar pašvaldības pārstāvjiem, sūtīju bildes, cik traki te ir, un paldies deputātiem, ka viņi atrada iespējas, nobalsoja un piešķīra naudu. Mēs te atstājām tikai ārsienas un nesošās sienas, visu veco ņēmām ārā, visu pārbūvējām. Kanalizācija, apkure, ūdenapgāde, elektrība - viss ir no jauna. Un plus ir vēl arī pie gultām mūsdienīgs risinājums - trauksmes pogas, jo pārsvarā šeit ir guļoši cilvēki. Gada garumā šis projekts ilga, un nebija viegls.” 

Iestādes vadītāja Ilze Elste stāsta, ka pansionāta iemītnieki, kas visu šo gadu mita turpat netālu, kādreizējā bērnunama telpās, aktīvi interesējušies par to, kā remontdarbi virzās uz priekšu. “Mūsu klienti jautāja, kas ir jauns, ko būvnieki dara, cik tālu tikuši. Tad es telefonā rādīju fotogrāfijas - skatieties, tagad šī istaba ir izjaukta, tagad ir visas grīdas izjauktas. Visiem ļoti interesēja un dzīvoja līdzi cilvēki, gaidīja to dienu, kad tiks savās mājās.”

Iemītnieki, kas bija ieradušies uz ēkas atklāšanas pasākumu, izmantoja iespēju aplūkot savas istabiņas, lai gan ne viens vien cītīgi sekojis līdzi visiem remontdarbiem. Guntis Bērziņš stāsta, ka regulāri apciemojis pansionāta teritorijā dzīvojošos kaķus, lai pabarotu, un tad jau pie viena vērojis arī būvnieku darbu. “No sākuma jau vēl te domāja, vai jauks nost to veco mājas daļu, vai nē. Kad sāka strādāt, tad es no sākuma domāju - ar šādu mūrēšanu jau nu gan neko nevarēs nopelnīt. Pats biju celtnieks, padomju laikos, un tad jau visu darīja tempā, un pēc tam kaut ūdens plūdi. Likās, ka pārāk lēni strādā. Bet nē, viss kārtībā, puišu priekšša cepuri nost! Katrs ķieģelis bija savā vietā. Un tagad te ir kā diena pret nakti!” Tam piekrīt arī viņa kaimiņš Uldis Jansons. “Tas ir neaptverarami, kas te paveikts. Pateicoties mūsu vadītājai. Domāju, ka labāku cilvēku novadā neatrast - pretīmnākoša, visu izdara, visur aizved, tas ir vārdos neizsakāms.”

Iestādē strādā 15 darbinieku, un arī viņi priecājas par mājīgo, ērto vidi. “Prieks būs strādāt. Man patīk ar vecajiem cilvēkiem strādāt, un tagad būs vēl lielāks gandarījums. Telpu mums tagad vairāk, būs gabaliņš, ko no viena gala līdz otram pastaigāt, bet arī tas ir labi,” saka pansionāta medicīnas māsa Solvita Sinžerjana. Arī sociālā darbiniece Gita Niedrīte priecājas, ka iemītniekiem būs ērtākas istabiņas, tāpat labierīcību telpas pielāgotas senioru vajadzībām. “Bija saspiesti pirms tam. Un pats lielākais prieks, ka beidzot cilvēki tiks atpakaļ. Jo bija grūti tur, un jo ilgāk remonti gāja, jo biežāk viņi prasīja, kad atkal varēs pārvākties. Tagad, kad nācām katru dienu mazgāt celtniecības putekļus, visi mūs pēc tam izprašņāja, kā jaunajā mājā izskatās, un kurš viņiem palīdzēs pārvākties.” 

Iepriekš šajā ēkā strādāja ģimenes ārsta prakse, kam atrastas jaunas telpas, līdz ar to pansionātā varēs uzņemt par pieciem cilvēkiem vairāk - nu te būs vieta 40 iemītniekiem. Pansionāta vadītāja atzīst, ka pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir liels. “Vēl vakar zvanīja, trīs cilvēki gribēja pieteikties, bet vietu ir tik, cik ir. Turklāt šobrīd mums jāpārvācas atpakaļ, tikai tad varēsim domāt par jaunu klientu uzņemšanu,” stāsta Elste. 

Visus trīs šī apjomīgā projekta etapus veica vietējais uzņēmums “REA būve”. Kopējās pansionāta pārbūves izmaksas bija ap 900 tūkstošiem eiro, tajā skaitā nedaudz virs 200 tūkstošiem Eiropas reģionālā attīstības fonda finansējums, 9 tūkstoši valsts budžeta dotācija, pārējais ir pašvaldības ieguldījums.


Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023