Alsundzniece izveidojusi jau 19 burkānu ievārījuma recepšu

“Mazās burciņās iepildu dzīvesprieku,” tā saka alsundzniece Laila Puķīte. Pavisam nejauši sagadījies, ka viņa sākusi vārīt burkānu ievārījumu jeb, kā pati saka, burkānu zapti. Tas jau izvērties par nopietnu vaļasprieku, jo no pašas izaudzētā vai savāktā top teju 20 veidu recepšu. To ir novērtējusi arī produktu konkursa “Novada garša” komanda. Šogad Lailas paveiktais saņēmis divas sudraba un vienu zelta godalgu. 

Kad 2017. gadā suitos meklētas jaunas garšas, alsundzniece Laila Puķīte nolēmusi atbalstīt pasākuma rīkotāju un piedalīties. Tā kā sklandraušus viņa jau cepusi tūristu grupām, domājusi izmantot kādu no tā sastāvdaļām un izvēlējusies košo, dzīvespriecīgo oranžo krāsu un burkānu. Tolaik daudz recepšu internetā nav bijis, viņa veidojusi savu, un izvārītā burkānu zapte guvusi labas atsauksmes. Pēc trim gadiem Laila reģistrējusies kā mājražotāja. “Es neteikšu, ka es būtu ar karoti rokā piedzimusi, mūždien katlā līdusi, nē, nē, nē. Tas nāk ar laiku. Ja tev vecāki, vecvecāki ir labi gatavojuši, viņiem tas ir labi sanācis, protams, kaut kādā brīdī tu jau arī ķeries klāt.”

Šī bija trešā reize, kad Lailas burkānu zaptes nonāca arī produktu konkursā “Novada garša”. Un katrā reizē arī godalgas. Šogad divām receptēm– burkānu zaptēm ar dzērvenēm un pīlādžiem sudrabs, bet burkānu smēriņam – zelts. Šobrīd jau top 19 dažādi veidi. “Piemēram, vasarā tas ātrāk izvārās. Rudenī var iztikt, bet ziemā, piemēram, tad viņi ir pastāvējuši un nobrieduši burkāni, tad viņi ir citādāki. Šķirnes ir ļoti atšķirīgas, šogad iesēju divas, jau atšķiras.”

Burkānu zapšu vārīšana ir Lailas hobijs. Viņa ir vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju skolotāja Alsungas pamatskolā, dzied “Suitu sievās”, ir rokdarbniece, nodarbojas ar keramiku un darina tautastērpus. Lailas vadībā tie tapuši arī Briselē un Minsterē. Puķīte: “Tas, ko mēs te Latvijā nenovērtējam, ka mums rokdarbu ir ļoti daudz. Visu laiku mācību programmā bijuši. Tagad jau citādāk. Bet ārzemēs tā nav. Tur ir cilvēki, kas ir lepni, ka viņi spēj iešūt pogu.”

Un jāteic, ka sklandrauši Lailas rokās pārtop arī par rotaslietām, sadzīves priekšmetiem un dekoriem. Puķīte: “Daudzas tās lietas tāpat vien nevar izdarīt, tās viena otru papildina. Bagātāks tu paliec vienkārši. Bet ne jau ar naudu, par naudu ir runa, bet tas, ko tu piedzīvo. Kā tu jūties. Kādi cilvēki tev ir apkārt.”