Aina Poiša: izveido ieradumu rūpēties par sevi

Oktobris ir sievietes veselības mēnesis, un īpaša uzmanība tiek pievērsta krūts vēzim. Tas ir ļoti svarīgi, bet mēs aicinām uz sievietes veselību paskatīties plašāk un gaidām ikvienu interesentu uz Sievietes veselības dienu 28. oktobrī, plkst.14, tirdzniecības centrā “Kurzeme” Liepājā, Lielajā ielā 13. Šajā dienā ikvienam interesentam būs iespēja klātienē klausīties speciālistu diskusiju “Izvēlies veselību!”. Tā būs ārstu un veselības ekpertu saruna par sievietes veselības profilaksi, veselīgu dzīvesveidu, pareizu uzturu, par valsts apmaksātajām skrīninga programmām onkoloģijas profilaksei, par mītiem, kas saistās ar onkoloģiju un dzīvi pēc onkoloģijas diagnozes.

Parūpēties ne tikai par citiem, bet arī par sevi, uzvarēt negribēšanu darīt savā labā, nozīmē iet sievietes veselības ceļu, neko neatliekot uz vēlāku laiku, pārliecināta populārā psihoterapeite Aina Poiša. 

Kāpēc būtu īpaši jārunā tieši par sievietes veselību?

– Sievietes, kas reizēm ir iestrēgušas rūpēs par citiem cilvēkiem, dažkārt aizmirst parūpēties arī par sevi. Jo ātrāk rūpes par sevi jeb veselīgās domāšanas modeli izveido kā ieradumu, jo dzīvo pilnīgāk. Mainoties attieksmei pret veselību, patiesībā mainās visa dzīve. Jāuzsver, ka tā ir ne tikai sievietes veselība, bet cilvēka veselība kā unikāls mehānisms, ko arī smadzenes izmanto visos savas dzīves posmos. Mēs taču sakām: veselība – fiziskā, mentālā, emocionālā un tamlīdzīgi. Bet, ja par to vairāk runā, reizēm cilvēkos rodas lielāka pretestība, šī tēma tā kā nodeldējas.  

Jaunībā gan vairāk bojā veselību, nekā par to rūpējas…

– Gadiem nav nozīmes. Reizēm tie gadi nozīmē ne tikai nodeldētu ķermeni, bet arī nodeldētu domāšanu ar vecajiem ieradumiem, – galvenais, lai visiem citiem labi, es jau kaut kā. Tāpēc ir vērtīgi, ja pēc iespējas jaunākas sievietes izveido ieradumu – rūpēties par sevi... Izveido to kā dzīves normu... Tam var atvēlēt vietu savā ikdienas rutīnā, kad tas ir arī plānotājā. Ieplāno laiku arī testiem un skrīningam, lai gūtu mierinājumu, – es aiziešu un man pateiks, ka man viss ir kārtībā. Jeb, – es aiziešu, un dakteris pateiks, – cik labi, ka jūs atnācāt tagad, jo vēl mēs varam to izārstēt. Lai nav jāsadzird tas, ko negribi dzirdēt, – kur tad jūs tik ilgi bijāt!? Gadiem ir sekundāra nozīme, un tas ir vairāk tāds attieksmes ieraduma jautājums. Nav jāsagaida menopauze vai kaut kāda vecuma izjūta, tas ir kā ar psihohigiēnu. Ja tu izdomā, uzņemies atbildību, tad jāseko rīcībai. 

Sievietes tiek informētas, ka jāveic dažādas pārbaudes, bet nereti nospriež, ka gan jau citreiz, man taču nekas nekaiš. Ko domājat par šo atlikšanu?

– Šodien tev ir jārūpējas par labsajūtu, nevis kaut kad rīt. Tas ir kā dzīvot kaut kad, bet patiesībā – nedzīvot šajā brīdī. Atlikšana izpaužas kā nespēja saņemt drosmi, un tu kalpo savām bailēm. Bet to atzīt var tikai katrs sev, jo, ja kāds no malas pasaka, tas izraisa tikai noliegumu. Atlikšana reizēm ievelkas gadiem vai arī uz visu mūžu: “šodien vēl nav tik traki”. Tas ir cilvēka dabā. Dzīve strauji dzen tevi uz priekšu, kad ir vairāk pienākumu pret citiem un arvien mazāk izjūti pienākumus pret sevi. Tāpēc labāk tādus kairinājumus, atgādinošu informāciju sūtīt cerībā, ka varbūt no desmit viens sadzird. Pat tad, ja no simta viens sadzird, arī ir labi. 

Un ja nu tiešām ir bailes uzzināt kaut ko sliktu, jo vieglāk ir neko nezināt? 

– Tu esi atvērtā informācijas telpā, un tev ir iespējas, ko tev piedāvā. Tā ir nepieciešamība atbrīvoties no pašsabotāžas, – uz mani tas neattiecas. Visas šīs kustības, kampaņas, akcijas nav nekas jauns, katru gadu mēs konsekventi atgādinām, modinām un klauvējam pie cilvēku durvīm, kuras ir ciet. Tas nav kādai citai. Nē, arī tev to vajag! Neatkarīgi no tā, kāds tev ir statuss, kāda tev ir izglītība, tu esi cilvēks un tev to vajag.

Jo fantāzija vienmēr skrien pa priekšu ātrāk. Vienmēr mums liekas trakāk nekā tas ir. Tā ir tāda enerģijas vadīšana, un pārsvarā visi cilvēki, kas to izdara, viņi jūtas patiesi atbrīvoti, viņi ir uzvarējuši paši sevi. Šis, manuprāt, ir labs motīvs, ko vērts uzsvērt, – tu uzvari pats sevi, savu negribēšanu kaut ko darīt savā labā. Un, tad neviens to gandarījumu nevar tev atņemt.

Ja nav pārliecības par veselību, tad cilvēkam nemitīgi jācieš diskomforts, kaut kādas sāpes vai arī psiholoģiskās bailes no tā visa. Ir cilvēki, kas visu mūžu ir spiesti lietot zāles vai nu, piemēram, asinsspiedienam, vai cukura diabētam. Tas nekas, ka tev ir kaut kāda “vainīte”. Dzīve ar to neapstājas, un tāpat ir iespējama labsajūta. Jāpaskatās, jāsaprot un jāpieņem, ko es varu darīt, ar ko ir jāsadzīvo.

Vai piekrītat, ka vesela sieviete ir skaista? 

– Noteikti! Vienkārši – tāds prieks, ka tu esi, tu kusties, tu vari kaut ko darīt, tu vari arī apstāties un atzīties savā vājumā. Fiziskā veselība tomēr ir ļoti saistīta ar labsajūtu, savukārt labsajūta ir tā, kas mums iedod laimīguma izjūtu bez rozā brillēm.


Vairāk par Sievietes veselības dienu un speciālistu diskusiju “Izvēlies veselību!” Liepājas tirdzniecības centrā “Kurzeme” - šajās saitēs: 

www.facebook.com/events/s/sievietes-veselibas-diena-2023/298677579641715/

www.liepaja.lv/veseliba


#sadarbība