Ziema “apēd” pašvaldību ceļu uzturēšanas budžetu

Šoziem laikasptākļi liek par sevi manīt, īpaši šoferiem uz ceļa. Kā arī pamatīgas galvassāpes jau otro gadu ziema radījusi arī ceļu uzturētājiem. Kā skaidro Ogres novada pašvaldībā, novadā jauztur ir 1600 kilometru garš ceļu kopgarums. Apgrūtinājumu rada tieši mainīgie laikapstākļi. 

Ogres novada pašvaldības komunikācijas nodaļas vadītājs Patriks Grīva: “Mēs sekojam noteiktai kārtībai. Un no tā, cik reizes iedzīvotājs piezvanīs, nemainīsies laiks, pēc cik ilga laika pie viņa atbrauks sniega tīrītājs. Ja tā ir attālāka iela, tā noteikti tiks iztīrīta, taču, iespējams, jāpagaida kādu brīdi.”

Līdzīga situācija ir arī Smiltenes novadā. Pašvaldībā uzsver, ņemot vērā pēdējo divu gadu mainīgos ziemas sezonas laika apstākļus, uzturēšanā tiek ieguldīts lielāks darba apjoms, kas paredz arī krietni lielākus finanšu izdevumus. Smiltenes novada pašvaldības pārstāve Evija Zurģe: “Pašvaldību budžeti pēdējos gadus arī ir saspringti diezgan pamatīgi. Funkciju ir daudz, nav, ko noliegt, ka mēs ļoti maz varam atvēlēt no pamatbudžeta vēl papildus ceļu uzturēšanai. Ļoti gribētos, ka mēs to naudu varētu tērēt, teiksim, remontos un ceļu stāvokļu uzlabošanā, nevis ikdienas uzturēšanā.”

Pašvaldība ceļu apsaimniekošanai cenšas iztikt tikai ar budžetā paredzēto naudu, taču arī šī summa katru gadu ir lielāka. Ir jāuztur 748 kilometru garš ceļu kopgarums. Zurģe: “Ja mēs runājam par 2023. gadu, tad mums bija aptuveni 730 000. Diemžēl jāsaka, ja savelk rudeni un pavasari tajā gadā, tad mēs gandrīz 60 % no visas dotācijas tērējām tikai ziemas uzturēšanai, kas ir ļoti daudz. Droši vien vēl nevaram apgalvot, ka visi līdz galam bija apmierināti ar saņemto pakalpojumu.”

Pašvaldībās stāsta, ka arī inflācijas dēļ katru gadu cenas pamatīgi aug. Sniega tīrīšana viena kilometra gara ceļa posmā var izmaksāt pat līdz 38 eiro. Tāpat arī Salaspils novada pašvaldībā atzīst, ka inflācija ir jūtama. Atšķirībā no Smiltenes un Ogres novada pašvaldības Salaspilī ir jāuztur mazāks ceļu kopgarums – 140 kilometri. Ceļu uzturēšanai paredzēti 450 tūkstoši eiro visam gadam. Salaspils novada pašvaldības administrācijas pārstāvis Kalvis Margevičs: “Uz šo ziemu mēs esam izlietojuši vairāk nekā 550 tonnas sāls un 200 tonnas smilts. Pašvaldībai tas ir izmaksājis aptuveni 60 000.”

Uzrunātās pašvaldības atzīst, ka paredzētais budžets ceļu uzturēšanai katru gadu ir jāpalielina. Arī šogad tas būs lielāks. Un kā rāda laika prognozes ziema Latvijā neplāno atkāpties. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023