Viņas ir visur. Šī ziema ērcēm diži nav kaitējusi

Jau pavisam drīz gaisa temperatūra aizvien biežāk pakāpsies virs nulles. Tas nozīmē, ka pamazām modīsies arī ērces. Valsts apmaksātu vakcīnu pret ērču encifalītu šogad bērni var saņemt piecos Latvijas novados. Kuros un kā tas notiek?

Pagaidām, kamēr zemi vēl klāj sniegs ērces ziemo augsnes virskārtā. Tiklīdz uzspīdēs pirmie siltie saules stari un gaisa temperatūra pakāpsies virs +5 grādiem, šie kukaiņi pamazām modīsies. “Viņu aktivitāte atkarīga no gaisa temperatūras. Ja tagad piesola līdz pat +10 grādiem, tas nozīmē, ka viņas var rāpties ārā un skatīties savu upuri,” saka entomologs Voldemārs Spuņģis.

Entomologs jeb kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis skaidro, ka tāda ziema, kā ir šī, ērcēm diži nebūs kaitējusi, jo sals tikai dažu rītu bija ap mīnus 20 grādiem. “Ērces būs tikpat daudz, cik pagājušajā gadā.”

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apkopojis informāciju par Latvijas novadiem, kuros pēdējo piecu gadu laikā fiksēta augstākā saslimstība ar ērču encifalītu un kuros bērniem pret šo slimību iespējams vakcinēties bez maksas. SPKC vecākā epidemioloģe Viktorija Leitēna: “Vislielākā aktivitāte ir Kurzeme, arī šogad lielākā saslimstība ir Kuldīgas novads, tad Dienvidkurzemes novads, Venstpils novads, Talsu, šogad jauns Cēsu novads.”

Voldemārs Spuņģis norāda, ka ērcēm patīk liels gaisa mitrums un siltums. Tāpēc arī pie jūras ērču aktivitātes sezona ir garāka, nekā tas ir citviet valstī. Taču kopumā šis kukainis visā Latvijā ir izplatīts diezgan vienmērīgi. “Viņas ir visur. Izņemot pilsētas, kādus labības sējumus. Nav tā, ka būtu kāda īpaša ērču koncentrācija. Bet ir atkarīgas no tā, kādi tur ir biotopi, vai tur ir mežs, vai aizaudzis zālājs, jo viņas ir atkarīgas no savvaļas dzīvniekiem.” 

Bērni, kuru dzīvesvieta ir deklarēta kādā no pieciem sarakstā iekļautajiem novadiem, bezmaksas vakcīnu pret ērču encifalītu var saņemt pie sava ģimenes ārsta. Savukārt bērniem bāreņiem valsts apmaksāta vakcīna pienākas visā Latvijā – neatkarīgi no dzīvesvietas. 

Leitēna: “Ja gadījumā bērns ir deklarēts šajā novadā, bet ģimenes ārsts ir, piemēram, Rīgā, tad arī var droši vērsties pie jebkura ģimenes ārsta, kurš strādā šajā novadā un vienoties par vakcināciju.”

SPKC speciāliste vēl norāda, ja nākamgad kāds no šogad sarakstā iekļautajiem novadiem vairs netiks apstiprināts, bērni balstsvakcināciju, kā arī revakcināciju var turpināt par valsts līdzekļsiem. Leitēna: “Trešā deva arī ir pieejama tiem novadiem, kas paliek aiz strīpas. Šogad ir tās Tukuma novads, kas pagājušogad bija iekļauts endēmiskajā teritorijā, bet šogad nav. Viņi droši bērni, kas ir vakcinējušies, viņiem ir jau pirmā, otrā deva, vai jau bija trešā deva, ir vajadzīga revakcinācija, droši var iet pie saviem ģimenes ārstiem un pabeigt.”

Speciālisti norāda, ka ērču izplatības dēļ vakcinācija pret erču encifalītu būtu rekomendējama visiem Latvijas iedzīvotājiem, sevišķi jau cilvēkiem, kuri pavada laiku pie dabas. Tiesa gan – jāatceras, ka šī vakcīna nepasargā no citām ērču pārnēsātām slimībām, piemēram, Laimas slimības.


Foto: Freepik; ilustratīvs