Vidzemē brūnos konteinerus izvietos janvārī

Nākamais gads Latvijā sāksies ar jaunu izaicinājumu atkritumu apsaimniekošanas jomā, jo turpmāk brūnā konteinerā būs jāievieto bioloģiski noārdāmie atkritumi. Vidzemes pašvaldībās gan vēl nav apstiprināta maksa par šo pakalpojumu, tāpēc tas vēl netiek piedāvāts iedzīvotājiem. Pagaidām vien pilotprojekta ietvaros Cēsīs gūta pirmā pieredze bioatkritumu šķirošanā. 

Vienā no Cēsu pilsētas daļām brūnie konteineri bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanai izvietoti jau kopš pērnā gada oktobra. Galvenais mērķis – pārliecināties, vai cilvēki zina, ko tajos ievietot, un cik bieži šos konteinerus nepieciešams tukšot. Viens no šī kvartāla iemītniekiem norāda, ka uzņēmuma ZAAO automašīnu, kura iztukšo tieši brūnos konteinerus, pagalmā mana aizvien biežāk. Arī paši ģimenē bioatkritumus mēģina šķirot pēc iespējas pareizāk. Cēsu iedzīvotājs Vadims Kameņevs: “Parasti kaut kādas mizas – vai nu no dārzeņiem, vai no augļiem. Par to, ko esam pārliecināti, to ieliekam, par to, ko nē, to metam kopējā, lai nebojātu, to kam jānonāk bio.”

Šobrīd Cēsīs izvietotie konteineri ir iztukšoti, tāpēc nevaram pārliecināties, cik pareizi šķiro bioatkritumus. Uz pašiem konteineriem gan ir izvietota informācija, ko šeit drīkt un ko nedrīkt ievietot. Nedrīkst dažādus nešķirotus sadzīves atkritumus, bet drīkst dažādus dārza un pārtikas atkritumus. 

Arī citi ReTV uzrunātie cilvēki šajā Cēsu kvartālā norāda, ka ir iepazinušies ar informāciju, kas izvietota uz brūnajiem konteineriem, bioatkritumu šķirošanu cenšas ieviest kā ikdienas paradumu. 

Kā norāda atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā ZAAO, pilotprojekts Cēsīs sniedz divus galvenos secinājumus. SIA “ZAAO” Klientu apkalpošanas daļas vadītājs Mārtiņš Vīgants: “Apjoms ir ļoti mazs priekš tā daudzdzīvokļu māju daudzuma, tātad – maz iedzīvotāju šķiro šos bioloģiskos atkritumus. Bet viņi ir gana kvalitatīvi sašķiroti, ir ļoti maz piejaukuma, kas nav bioloģiskie atkritumi.”

ZAAO pārstāvis skaidro, ka citviet Cēsīs un Vidzemē brūnie konteineri vēl nav izvietoti, jo pašvaldībās nav apstiptināta maksa par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu. Tā būs par 40% zemāka nekā par nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanu. Vīgants: “Gan no regulatora gaidām lēmumu par poligona Daibes tarifu. Tad mēs tālāk secīgi ejam pašvaldību domes sēdēs, stiprinām šo atkritumu apsaimniekošanas maksu, no kuras izrietoši veidojas bioatkritumu apsaimniekošanas maksa.” 

Tāpat pašvaldībām vēl precīzi jādefinē teritorijas, kur tieši bioatkritumu vākšana būs obligāta, bet – kur iedzīvotāji to varēs darīt brīvprātīgi, piemēram, veidojot kompostu. Uzņēmumā ZAAO norāda, ka Vidzemē brūno konteineru uzstādīšana sāksies janvāra otrajā pusē, februāra sākumā tos paredzēts pirmo reizi tukšot. Jāpiemin, ka bioloģiski noārdāmie atkritumi nonāks atkritumu apsaimniekošanas reģionālajā centrā “Daibe”, kur jau piektdien atklās jaunuzcelto bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīcu.



Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023