Vecpiebalgā top dvēseļu mežs

Dvēseļu mežs – tā sauks jauno mežu Vecpiebalgas pagasta “Saulrietos”, kur pirms nepilna gada vētra nopostīja ne tikai egļu mežu, bet radīja bojājumus arī muzejmājai. Jau ziņojām, ka tika izpostīsts mežs pie muzeja un nu to atjauno. 

Balstoties uz rakstnieka Kārļa Skalbes pasakas motīviem, no jauna iestādītie koki būs ar īpašu vēstījumu. Šopavasar Vecpiebalgas pagasta “Saulrietos” norisinās darbi apkārtnes labiekārtošanai. Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” izglītojošā darba speciāliste Ilona Muižniece: “Šeit viss ir pilnīgi tā kā Skalbes laikā. Savulaik, kad uzcēla māju, tad apkārt koku nebija. Arī tad vētra bija izpostījusi šo vietu.”

“Tas, ko mēs ieraudzījām tajā pašā vakarā, kad tā vētra notika, bija krustu, šķērsu viss iespējamais. Koki, kas ir nolūzuši līdz pusei, koki, kas ir izgāzti ar saknēm, koki, kas ir vienkārši dažādos augstumos aizlauzti. Tā bija tāda īsta postaža, kas bija visā šinī teritorijā,” saka Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule.

 Ideja par dvēseļu mežu radusies no Kārļa Skalbes pasakas “Dvēseļu mežs”. “Pasakā tas stāsts bija tāds, ka tad, ja nezini, kurš no šiem kokiem iemieso tavu mammu, tad mazais puika saka lūgšanu visam mežam. Un arī mēs šeit stādām kopumu, mēs šeit stādām mežu, par kuru pēc gadiem 50 varēs teikt, ka, jā, dvēseļu mežs izaudzis.”

Pirmie koki jau iestādīti ar Piebalgas muzeja kolēģu palīdzību. To stādi uz Vecpiebalgas pagasta “Saulrietiem” vesti no Annas Ludiņas Mākslinieku dārza, kur kokus stādījuši daudzi Latvijas zaparomākslinieki. Muižniece: “Tagad tieši stādām Raimonda Paula iestādītās egles. Tādas atvases, bērnus, līdz ar to mums te būs tādi ļoti svarīgi koki. Bet droši vien tas svarīgākais ir arī Skalbes dzejā, ko mēs šeit varam izteikt: “Stāv egles uz saulrietu pakalniem un skandina zelta čiekuriem”. Tāpēc arī pamatā šeit būs egle, bērzs, un tad cilvēki kādu savu dzvēseles koku vēlēsies iestādīt.” 

13. maijā turpināsies meža atjaunošana, kur piedalīties, iestādot koku, kā arī piedaloties sarunās par kokiem un to nozīmīgumu Kārļa Skalbes darbos varēs ikviens.