Vai reģionālajām un lokālajām slimnīcām nāksies ierobežot pakalpojumus?

Slimnīcu darbības nodrošināšanā būtiska loma ir arī vietvarām, tādēļ Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) aizvadīta pirmā tikšanās ar jauno veselības ministri Līgu Meņģelsoni. Nozares attīstības un ar budžeta saistītiem problēmjautājumiem atbildes vēl nav rastas. Latvijas Slimnīcu biedrībā norāda, ka visdrīzāk reģionālajām un lokālajām slimnīcām nāksies ierobežot pakalpojumus. 

Dažādu pakalpojumu, preču un energoresursu cenu kāpums ir ievērojami palielinājis slimnīcu kopējās izmaksas. Tā pašreiz esot viena no aktuālākajām problēmām, kuras risināšanu sarežģī arī tas, ka šī gada budžets ir mazāks nekā iepriekš. LPS padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte: “Krasi iezīmējas – daudzviet finansējums pretēji pagājušā gada budžetam ir samazināts. Atsevišķas pašvaldības arī norādīja, ka slimnīcas nav saņēmušas arī finansējumu par pagājušo gadu. Tas izskanēja gan no Tukuma slimnīcas, gan arī Ogres slimnīcas.”

Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs saka: “Visi atzina, ka plānotais finansējums ir būtiski par maz, jo mums iedeva 85 miljonus, bet neiedeva 220. Tas nozīmē, ka ir jāmeklē kaut kādi risinājumi, kā šo summu kompensēt, ja tas ir iespējams, ja ne – visas slimnīcas gandrīz vienbalsīgi saka to, ka ir jāmazina pakalpojumu apjoms.”

Tas nozīmē, ka pacientiem varētu nākties ilgāk gaidīt rindās. Iespējams, būs jāatliek arī operācijas. Aktualizējot nozares problēmas, pašvaldības un slimnīcas vērš uzmanību noteiktajiem pakalpojumu tarifiem, kas esot novecojuši. Kalējs: “Slimnīcas kopā ar ministriju tagad ir izveidojušas darba grupas, kurās pārskata viena pacienta ārstēšanas izmaksas, kuros ietverts ir viss: gan energoresursi, gan ēdināšana, gan medikamenti. Pašreiz mēs meklējam to risinājumu, lai tas, ko mēs pacientam sniedzam, atbilst daudz maz reālajām izmaksām, kas ir pašreizējā brīdī.”

“Slimnīcas ir pašvaldību kapitālsabiedrības, un kapitālsabiedrību uzdevums ir būt pašpietiekamām. Tādos labvēlīgos apstākļos gūt peļņu, kas šajā brīdī, protams, nav iespējams, bet vismaz šim finansējumam, kas nāk, jābūt adekvātiem tiem pakalpojumiem, ko sagaida no slimnīcām,” saka Rudzīte.

Savienībā un biedrībā norāda, ka arī jāpārskata tā saucamais hospitalizācijas plāns, jāveido sadarbība starp slimnīcām, lai pacientu varētu nogādāt atbilstoša līmeņa ārstniecības iestādē. Aktuāls ir arī jautājums par speciālistu trūkumu slimnīcās. Detalizētāk par problēmām iesaistītās puses spriedīšot pēc pāris mēnešiem.