Vai jaunieši apgūst prasmes, lai veidotu karjeru?

Šonedēļ Latvijā jau 11. reizi notiek Karjeras nedēļa. Šī gada tēma ir “Tavs prasmju portfelis”, lai aktualizētu jauniešiem nepieciešamākās prasmes gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē. Ogres Valsts ģimnāzijas 9. klases skolēni šodien devās uz Ogres tehnikumu, lai izzinātu dažādas profesijas. 

Karjeras nedēļā jauniešiem ir iespēja katru dienu apgūt kādu jaunu prasmi. Ogres Valsts ģimnāzijas karjeras konsultante Ligita Millere ReTV stāsta, ka ne visi jaunieši apzinās un novērtē prasmju nozīmi. “Ir, kas nodefinē jau tās savas prasmes un zina, ko darīs. It īpaši devītajai klasei uzdodu jautājumu, ko darīs. Bet ir, kas vēl neprot nodefinēt, tad mēs runājam un atšķiram, kas tad ir, tikai ne ēst un gulēt ir prasme. Tā tomēr ir vajadzība, bet prasme ir kaut kas vairāk.”

Anastasija un Edijs ir ģimnāzijas 9. klases skolēni, kuri jau tagad zina, ka vēlas kļūt par dizaineriem. Tāpēc jaunieši padziļināti interesējas gan par profesiju, kā arī praktizē nepieciešamās iemaņas. 

Kā uzsver Ogres Valsts ģimnāzijas karjeras konsultante, ne visi jaunieši kā Edijs un Anastasija zina, ar ko vēlas saistīt savu nākotni un kur vēlētos strādāt. Kā viens no iemelsiem tiek minēts lielais informācijas daudzumus, ko mūsdienās jaunieši saņem. Millere: “Ir, kas zina un mērķtiecīgi virzās uz to, bet ir tomēr, kas nezina. It īpaši dzirdu tādu vārdu – man padodas viss, ko tad man darīt, kur man doties, ja man padodas viss. Tad ir individuālās kosnultācijās, kurās mēs runājam. Mēģinam izvēlēties A plānu vai B plānu, iegūt tādas pamatprasmes, mudina domāt uz to, ka mēs dzīvojam laikmetā, kad ir mūžizglītība.”

Valsts izglītības attīstības aģentūrā ReTV stāsta, ka ir svarīgi attīstīt ne tikai prasmes, kas noderētu konkrētai profesijai, bet tās, ko visvairāk pieprasa darba devēji. Un Pasaules ekonomikas forums tās ir apkopojis. Valsts izglītības attīstības aģentūras pārstāve Ināra Punkstiņa: “Konkrētās profesionālās prasmes ir tikai vienas no tām, taču svarīgākās ir analītiskā domāšana, kritiskā domāšana, felksibilitāte, spēja visa mūža garumā mācīties, empātija, līderības uzņemšanās. Lūk, šīs nodarbinātības vai “soft skills”, kā arī saka. Šīs prasmes ir svarīgas, kas noderēs jebkurā profesijā, tad jau cilvēks būs tik konkurētspējīgs, ka varēs darboties ikvienā profesijā.”

Tāpat Valsts izglītības attīstības aģentūrā arī norāda, ka jaunieši izvērtē, kuras profesijas šobrīd ir aktuālākās. Un īpaši liela interese ir par STEM jeb dabas zinātņu un tehnoloģiju profesijām. Punkstiņa: “Mēs konstatējām, ka tās vienas no interesējošakajām profesijām ir tieši medicīnas nozarē. Un tas mums ļoti patika. Arī IT profesijas ir ļoti iecienītas. Jaunieši ir ļoti gudri, viņiem interesē šīs lietas.”

Šogad Karjeras nedēļa norisinās no 16. līdz 20. oktobrim. Norisināsies arī “Latvijas skolēnu IT eksāmens”, kurā jaunieši sacenšoties varēs pārbaudīt un pilnveidot savas zināšanas par šo jomu. 


#SIF_MAF2023