Uz mēnesi tiek aizvērtas bibliotēkas; pieejama tikai digitālā versija

No rītdienas vienu mēnesi nebūs pieejamas arī bibliotēkas. Vai grāmatu krātuves tam ir gatavas; vai ir kādi risinājumi un kas ir pandēmijas laikā populārākā literatūra?

Turpmāk no rītdienas bibliotēkās grāmatas nebūs pieejamas. Lasītājiem nāksies izmantot digitālo vidi. “Mums ir plāns, kā mēs strādāsim. Mēs esam izvērtējuši iepriekšējo pieredzi, mēs esam gatavi sniegt attālinātos pakalpojumus. Mēs jebkurā gadījumā sniegsim telefoniski vai e-pastā palīdzību cilvēkiem valsts un pašvaldību pakalpojumu izmantošanā, mēs organizēsim virtuālos pasākumus bērniem, turpināsim bērnu programmas virtuālās, strādāsim arī ar bērnudārziem, arī skolām, kad atsāks darbu pēc brīvdienām, turpināsim piedāvājumu,” saka Daiga Rokpelne, Valmieras bibliotēkas direktore.

Ogres Centrālajā bibliotēkā ir vairāk kā 5000 lasītāju, viņi paredz turpmākajam mēnesim trīs variantus - sliktāko, ka nevarēs vispār strādāt; varēs strādāt attālināti, cilvēki varēs saņemt grāmatas. Trešais - lasītāji drīkst ienākt bibliotēkā un var lasīt, bet ar ierobežojumiem. “Bet mēs orientējamies uz to otro variantu, ka lasītājus apkalposim attālināti, un tas būtiskākais ir tas, ka lasītājam ir jābūt reģistrētam lietotājam, attiecīgi jebkurā bibliotēkā, kas nu viņam tur tuvāk ir dzīvesvietai, viņam ir jābūt reģistrētam lietotājam, viņam ir piekļuves dati katalogam, viņš var pats mājās, pie sava datora sēžot, rezervēt grāmatas. Mēs tās bibliotēkā no mūsu puses sagatavojam, izveidojam paciņu, šo paciņu nododam tālāk lasītājam,” stāsta Aija Bremšmite, Ogres Centrālā bibliotēkas galvenā bibliotekāre.

Lai lasītāji varētu saņemt droši grāmatas, Ogres Centrālajai bibliotēkai drīzumā būs pieejams pašiem savs pakomāts, kur cilvēki varēs pasūtīt grāmatu un izņemt bibliotēkas pakomātā. “Kamēr tas tā nav, tikmēr mēs šo paciņu vai nu atstājam uz galda, kaut kur ārpus bibliotēkas, vai - mums ir starpdurvis, kur grāmatas var droši atstāt,” pauž Aija Bremšmite.

Arī Valmieras bibliotēkai ir risinājums, kā tagad paņemtās grāmatas varēs nodot bez fiziska kontakta. “Mums ir grāmatu nodošanas kastes, kas atrodas ārpus bibliotēkas ēkas durvīm, un ļoti pieprasīta, viņiem patiešām būs iespēja atstāt tās grāmatas kastē,” saka Olga Kronberga, Valmieras bibliotēkas direktores vietniece.

Latvijas Nacionālai bibliotēkai (LNB) ir vairāk kā 160 000 reģistrētu lasītāju. Atšķirībā no citām bibliotēkām, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā grāmatu uz mājām nedrīkst ņemt, bet gan lasīt var tikai uz vietas, kā arī izmantot tās pieejamās telpas. “Saskaņā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, kā jau tas ir daudzās nozarēs, daudzos uzņēmumos, arī LNB būs slēgta apmeklējumam klātienē, bet šajā laika posmā - mēs tāpat kā iepriekšējās slēgšanas reizēs, kad bija izsludināta ārkārtējā situācija, mēs turpināsim nodrošināt savus attālinātos pakalpojumus,” uzsver Augusts Zilberts, LNB komunikācijas vadītājs.

Pēc bibliotēku apkopojuma, pandēmijas laikā visiecienītākie ir detektīvstāsti, romantiskā literatūra, bet nozaru literatūrā - psiholoģija, rokdarbi, ceļošana un darbs ar bērniem. 


Foto: Freepik