“Sirsniņmāju” reģistrēšana un sakārtošana jāpabeidz līdz šī gada beigām

Līdz gada beigām visām “sirsniņmājiņām” un citām decentralizētajām tualetēm jābūt reģistrētām un sakārtotām atbilstoši jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem, kas spēkā stājās jau 2017. gadā. Lai gan reģistrācija uzsākta visās pašvaldībās, iedzīvotāju aktivitāte daudzās pašvaldībās esot zema, un, visticamāk, līdz noteiktajam termiņam uzdevums pilnībā netikšot izpildīts.

 Līdz 2020. gadam centralizētās attīrīšanas sistēmas attīstībā no Eiropas Savienības fondiem ieguldīts vairāk nekā viens miljards eiro. Tomēr joprojām pēc aptuvenām aplēsēm gandrīz 300 000 iedzīvotāju izmanto decentralizētās kanalizācijas sistēmas, no kurām populārākā ir sausā tualete ar krājtvertni. Īpaši tas raksturīgs piejūras ciematos. Viens no tādiem - Lapmežciems. “Ir kaut kādi 35-40%, kas šobrīd ir pieslēgti, jo centrālās kanalizācijas tīkli mums diemžēl nav pieejami visur. Šobrīd finansējuma trūkuma dēļ neiet uz priekšu arī to būvniecība, tāpēc tāda problēma pastāv,” saka Sergejs Kirilovs, PSIA “Krants” valdes loceklis.

Ministru kabineta noteikumi par decentralizēto kanalizācijas apsaimniekošanu un reģistrēšanu, kas stājušies spēkā jau 2017. gadā, paredz, ka līdz šā gada beigām visām decentralizētajām tualetēm ciemos un pilsētās jābūt piereģistrētām un sakārtotām. Tomēr daudzi iedzīvotāji par to pat īsti nav dzirdējuši. “Tas mums ir ļoti sen. Tas nav šodienas variants, tas ir 20 gadus vairāk. Jāpiereģistrē, bet laikam to esmu palaidusi garām,” atzīst Māra, Lapmežciema iedzīvotāja.

Tukuma novada Lapmežciemā privātmāju apbūve vēsturiski izveidojusies arī kāpu zonā, kur novērst notekūdeņu noplūdi ir īpaši būtiski. Kāda kundze stāsta, ka pāris reizes gadā “sirsniņmājiņas” saturs tiekot izvests, tomēr, vai tas ir pietiekami, kā arī, vai tvertne ir hermētiska, pēc piereģistrēšanas jāizvērtē pašvaldībai. Arī kādā citā mājas saimniecei, kura gan filmēties nevēlas, par to, ka reģistrācija attiecas uz visām vietām Latvijā, neesot bijis zināms

Uzņēmuma “Krants” vadītājs stāsta, ka informācija avīzē un mājaslapā esot bijusi, un 2019. gadā reģistrācija arī uzsākta, bet aktivitāte bijusi ļoti zema..

Tuvojoties 31. decembrim, kad visām individuālajām kanalizācijas sistēmām jau būtu jābūt piereģistrētām un arī sakārtotām atbilstoši prasībām, informatīvi kampaņu uzsākusi arī atbildīgā ministrija. Datu par to, kā ar uzdoto darbiņu pašvaldībām sokas, gan neesot. “Šobrīd tādu apkopojumu no pašvaldībām neesam prasījuši. Mēs plānojam to darīt nākamā gada sākumā, kad process būs noslēdzies. Izskatās gan, ka 100% visi iedzīvotāji reģistrācijas informāciju nebūs iesnieguši,” skaidro Iveta Teibe, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Ūdens resursu nodaļas vadītāja.

Reģistrācija un uzturēšanas kārtība attiecas uz visām individuālo notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, septiķiem un krājtvertnēm, kas nav pievienoti centralizētajai attīrīšanas sistēmai. Tas gan nenozīmējot, ka sausās vai pārvietojamās tualetes nebūs atļautas, vien to tvertnēm jābūt hermētiskām un laikā iztukšotām.


Foto: Freepik