Ugunsgrēkā cietušajos “Rožkalnos” uzstādīs jaunu moduļu māju

“Camphill” ciematā “Rožkalni” Valmieras novada Rencēnos šīs vasars galvenais mērķis ir cilvēkiem ar īpašām vajadzībām uzbūvēt jaunu un ērtu dzīvojamo māju. Iepriekšējo ēku, kura bija celta no salmu ķīpām, maija beigās nopostīja uguns. Taču arī to namu iecerēts atjaunot, tiesa gan – jau citā veidolā. 

Kaspars ir viens no “Rožkalnu” iemītniekiem, kurš maija beigās ugunsgrēkā zaudēja visu iedzīvi. Šovasar viņš dzīvo ciemata pirtiņā un palīdz gatavot ēst citiem šejienes iemītniekiem. Kaspars arī izrāda vietu, kur jau iedzīti pāļi jaunajai “Rožkalnu” dzīvojamajai ēkai. Viņš ir priecīgs, jo šeit viņam atkal būs sava istaba. 

Jauno māju “Rožkalnos” uzstādīs aptuveni pēc mēneša – augusta otrajā pusē. Tā būs 140 kvadrātmetru liela moduļu tipa ēka, kas ražota šeit pat Vidzemē. Pašlaik notiek komunikāciju tīklu izbūves darbi, jāpievelk kanalizācijas, ūdens un elektrības tīkli. “Māja ir plaša, liela, moderna ar rekuperāciju, ar visām drošības sistēmām, kas nepieciešamas. Tur dzīvos tie, kuriem nodega lielā “Rožkalnu” māja,” stāsta nodibinājuma “Camphill Rožkalni” valdes priekšsēdētājs Jānis Roze.

Plānots, ka jaunajā mājā dzīves vieta būs četriem klientiem un vienam vai diviem darbiniekiem. Tik ātri rast šādu risinājumu izdevās, jo apdrošinātāji operatīvi izmaksāja atlīdzību. Taču noteikumi paredz, ka jāatjauno arī pati ugunsnelaimē cietusī ēka. Roze: “Strādājam šobrīd ar būvnieku un arhitektu pie tā, lai varētu līdz rudenim uzlikt jumtu, lai sargātu to, kas pēc ugunsgrēka palicis.”

Līdzekļi pamatīgi izdegušās ēkas atjaunošanai vēl tiek meklēti, tāpat arī labākie un drošākie būvniecības risinājumi. Roze: “Telpas mums ir vajadzīgas, bet es domāju, ka tur attīstīsim ideju par ofisu, specializētām darbnīcām, iespējams, beķereju, ko visu laiku gribam, un varbūt viens dzīvoklis klientiem un brīvprātīgajiem.”

Jānis Roze un ciemata iemītnieki ir ļoti pateicīgi ikvienam, kurš ziedojis un turpina ziedot līdzekļus, lai šejienes ļaudīm pēc iespējas ātrāk atkal būtu savas mājas. Rožkanu kopienai tas ir īpaši nozīmīgi, jo cilvēkiem, kuri šeit dzīvo, tas nav tikai jumts virs galvas, bet gan vieta, kur cilvēki ar īpašām vajadzībām var sevi piepildīt, rūpējoties par dārzu, mājlopiem vai strādājot kādā no darbnīcām. 


#SIF_MAF2023