Tekstila atkritumu nodošana iedzīvotājiem kļūst aizvien aktuālāka

Pirmie tekstila konteineri Latvijā parādījās 2019. gadā. Šobrīd to skaits jau pārsniedz 200, nodotas vairāk nekā 3200 tonnas tekstila. Eiropas Savienība ir noteikusi prasību, ka tekstila šķirošana dalībvalstīs būs obligāta no 2025. gada, savukārt Latvijā tekstila dalītās vākšanas sistēma sāka darboties jau šī gada sākumā. Kā pagājis pirmais pusgads?

Latvijā jau teju pusgadu ieviesta dalītā tekstila šķirošana un tiek attīstīts šķirošanas konteineru tīkls, lai iedzīvotājiem apģērbu šķirot būtu ērtāk un tuvāk dzīvesvietai. Uzņēmuma “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis ReTV norāda, ka cilvēku skaits, kuri ir nodevuši tekstilu tam paredzētajos konteineros, ir palielinājies no 27 līdz 33%. 

Šobrīd Latvijā uzstādīti vairāk nekā 200 tekstila šķirošanas konteineru, bet, pēc “Latvijas Zaļais punkts” direktora domām, tas nav pietiekami. Ogres novada apsaimniekošanas uzņēmumā SIA “Ķilupe” norāda, ka arī viņi ir izvietojuši papildus tekstila konteineru un ir novērojuši, ka cilvēki arvien vairāk tos izmanto. “Arī tekstila atkritumi cilvēkiem kļūst arvien aktuālāki, viņi uzdod jautājumus, kur var nodot bez maksas. Un viņi kļūst arvien izglītotāki un arī iesaistās šajā šķirošanas sistēmā,” saka SIA “Ķilupe” valdes locekle Elīna Saulīte.

No 2035. gada atkritumu poligonos varēs noglabāt tikai desmito daļu no kopējā sadzīves atkritumu daudzuma. Tas nozīmē, ka atkritumi būt jāšķiro vēl daudz rūpīgāk. Eksperti norāda, ka ar steigu ir jāizglīto sabiedrība, ka arī tekstila šķirošana ir svarīga. AS “AJ Power Recycling” valdes loceklis Uldis Skrebs: “Tekstils Latvijā gadā sastāv no 20 līdz 30 tūktošu tonnām, kas tiek apglabāts tad, kad to vairāk nevajag. Kad dodam iespēju šķirot, nav jāapglabā poligonā. Varam samazināt šo apjomu un saudzēt Latvijas dabu.”

Aizvadītajā nedēļā valdība pieņēma noteikumus par atkritumu apsaimniekošanas reģioniem, pārejot no desmit uz pieciem. Kā ReTV uzsver Vides aizsardzības un attīstības reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), reforma bija nepieciešama, lai nodrošinātu ekonomiskāku atkritumu apsaimniekošanu. Taču attiecībā uz tekstila šķirošanu, pamatnosacījumi paliek tie paši – maksimāli daudz savākt un pārstrādāt. VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere: “Pašvaldībām, kas ir šajos piecos reģionos, ir līdz šī gada beigām jāizstrādā apsaimniekošanas reģionālie plāni, kur arīdzan būs jāapstriprina tas, ko viņi darīs un kādā veidā apsaimniekos šo te tekstilu.”

Lai sekmētu tekstila pārstrādi, apsaimniekotāji aicina iedzīvotājus, nododot apģērbu konteineros, rūpīgi ievērot šķirošanas prasības. 


#SIF_MAF2023