Tautas lietišķās mākslas studijā “Mazsalaca” ada un auž

Tautas lietišķās mākslas studijas “Mazsalaca” darbība pirms 50 gadiem aizsākās kā daudzviet – bija savi amata pratēji, kas vēlējās šīs prasmes pilnveidot un saglabāt.

“Ļoti daudzus gadus pamats bija aušana, tas patiešām bija pamatu pamats, tad adītājas palika ražīgākas, aktīvākas. Kad ieguva studijas nosaukumu, tad jau tas izvērsās pavisam citā mākslinieciskā līmenī,” stāsta Mazsalacas novada kultūras centra vadītāja Dace Jurka.

Šajos gados, protams, studijai ir mainījušās vadītājas, bet no 2015. gada to vada pieredzējusī, profesionālā audēja Gaļina Birkava. “Bija pāris meitenes, pāris kundzītes, kas bija ar priekšzināšanām, bet vienai lielai daļai praktiski bija jāsāk no jauna, vienā ziņā tas ir tā, ja ņem jaunus cilvēkus, iesācējus, tad ir vieglāk, jo tu viņus veido pa jaunam, pa savam, ar vecajiem man ir pieredze – viņš mācās, ņem, bet vienmēr balstās uz to savu bāzi. Tā mēs sākām, studijā dalībnieki ir ap 20, apmēram puse ir adītājas, puse ir audējas, bet audējas ir arī adītājas.”

Par būtisku attīstības soli studijas darbībai Gaļina Birkava vērtē to, ka Mazsalacā tika izveidota sava Amatu māja – vieta, kur tad tagad arī darbojas studija. Tobrīd Amatu mājā strādā audējas Māra Mistre un Dagnija Kalniņa. 

Vēl viena amata prasme, ko apguvušas Mazsalacas rokdarbnieces, ir rakstaino dubultcimdu adīšana. Šie cimdi ir adīti tā, lai tos var valkāt no abām pusēm un abās ir raksts. Šo cimdu adīšanu savulaik, kā stāsta Dace Jurka, aizsāka meistare Rasma Āboltiņa, tagad jau viņas nav starp mums, bet Mazsalacā tika lemts, ka šīs prasmes ir jāsaglabā. “Kovidlaikā iesniedzām Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, pēc komisijas lielas izvērtēšanas, izskatīšanas, jo tur ir konkurence un katru vērtību neieraksta, bet mēs iekļuvām.”

Iekļūšana Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā nozīmē ne tikai godu, bet arī reālu darbu, tāpēc tika rakstīti projekti, lai iegūtu finansējumu meistarklašu rīkošanai. Jau no oktobra Mazsalacā var apgūt šīs prasmes. “Cilvēki ir ļoti pateicīgi, es esmu saņēmusi pateicību no kādiem pieciem meistariem, kas brauc mācīties no Valmieras, Cēsīm, Limbažiem, viņiem nav par to jāmaksā, viņi maksā par materiālu, bet tā meistarklase ir apmaksāta no Kultūrkapitāla fonda.”

Runājot par studijas nākotni, tad, protams, tad te būtiski ir arī jauno cilvēku piesaiste. Gaļina Birkava gan atzīst, ka viņas pārliecība ir, ka šīs prasmes tomēr tiks saglabātas. “Valmierā ir spēcīga studija, ir nomainījies sastāvs, tur ir dāmas spēka gados, Trikātā ir jauns kolektīvs, mums te mazlietiņ ir problēmas ar to sastāvu, vajadzētu iepludināt vēl divas, trīs dāmas spēka gados, es jau smejos, ka mūsu pašu audējām ir savas meitas jāatved šeit.”

Bet šis gads Tautas lietišķās mākslas studijai “Mazsalaca” lielākoties būs saistīts ar savai pusei raksturīgo – rakstaino dubultcimdu popularizēšanu. Turpināsies to adīšanas meistarklases, bet aprīlī pasākumā “Satiec savu meistaru” un arī vasarā, pilsētas svētkos būs šiem cimdiem veltīti semināri.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023