Talsos “Iespēju namiņš” pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem

Talsu novadā par bērniem ar īpašām vajadzībām rūpējas ģimeņu un bērnu attīstības centrs “Brīnumiņš”, taču, sasniedzot pilngadību, no viņiem jāatvadās. Teorētiski viņi kļuvuši pieauguši, taču praktiski – joprojām kā bērni. Tāpēc sapnis par dienas centru pieaugušajiem bijis gadiem ilgs, taču piepildījies vien šobrīd. Tas nozīmīgi ne vien dienas centra “Iespēju namiņš” apmeklētājiem, bet arī viņu vecākiem – daudziem būs jāiemācās dzīvot no jauna, kad aprūpe vairs neprasa rūpes 24/7.

Estere ir viens no tā saucamajiem mūžīgajiem bērniem. Pēdējos gadus viņa aizvadījusi četrās sienās. Šodien Estere ir viena no tām, kam uzticēts pārgriezt dienas centra atklāšanas lentu. Taču ideja par šādu nepieciešamību parādījās tad, kad Esterei bija trīs gadi.

Šobrīd ik dienu šeit varēs nākt 15 pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem. Daļa no viņiem uz atklāšanas svētkiem nav ieradušies, jo viņiem vēl šī iespēja grūti izprotama un neticama. Tie, kuri atnākuši, neslēpj prieku. 

Mūžīgie bērni darbosies kopā ar ģimeņu un bērnu attīstības centra “Brīnumiņš” speciālistiem, un arī paši dosies uz centru, lai izmantotu tā iespējas, sākot no sāls istabas līdz funkcionāli pielāgotam rotaļu laukumam. Centra vadītāja Agnese Kviese saka: “Es domāju, ka diena viņiem būs piepildīta jau no paša rīta. Ikdienas nodarbības, pašaprūpes iemaņu attīstīšana būs tikai tā minimālā pakalpojuma pakete. Tas, ko mēs integrēsim un iekļausim iekšā pakalpojumu dažādībā, būs sociālie rehabilitācijas pakalpojumi.”

Vecuma amplitūda būs ļoti dažāda – jaunākie sasnieguši pilngadību, bet vecākajam jau sešdesmit. 

Dienas centrs nozīmē arī atelpas brīdi vecākiem. To uzsver arī Ligita Laukšteine, kura uz “Iespēju namiņu” vedīs divas savas īpašās meitenes. “Es mazliet domāju pievērsties beidzot sev, jo visa dzīve ir atdota meitenēm.”

Dienas centra izveide Talsos prasīja astoņus gadus. Tā ir daļa no projekta “Kurzeme visiem”, un viena no tā galvenajām vēlmēm ir iedrošināt cilvēkus ar īpašām vajadzībām iziet no mājām. Talsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Ilze Kārklevalka: “Dodot iespēju, šādas pakalpojumu sniegšanas vietas šiem cilvēkiem, viņi jūtas noderīgi. Pēc savām spējām un prasmēm spēj kaut ko darīt – veidot, gatavot… Īstenībā viņu talanti reizēm ir pat apbrīnas vērti.”

“Galvenais sabiedrībai pieņemt – tie ir tādi paši cilvēki kā mēs,” saka Talsu novada Sociālā dienesta vadītāja Dace Zeļģe.

Ar projekta līdzekļiem “Iespēju namiņš” tiks finansēts līdz septembra beigām, pēc tam turpinās Talsu novada pašvaldība. 15 klienti ir vien sākums, nākotnē dienas centrs cer durvis vērt plašākam interesentu lokam.


#SIF_MAF2023