Svētdien Latvijā notiks pāreja uz ziemas laiku

Naktī no sestdienas uz svētdienu notiks pāreja uz ziemas laiku, pulkstenis būs jāpārregulē stundu atpakaļ. Kāpēc joprojām divas reizes gadā pulkstenis ir jāpārregulē, par to diskusijas Latvijā ir jau gadiem. Jautājums aktualizēts arī Eiropas Savienības līmenī. Tomēr vēl joprojām lēmums atcelt pulksteņa griešanu nav pieņemts. 

Jau 2018. gadā Eiropas Savienībā tika aktualizēts jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību. Par to lemj Eiropas Parlaments. Tomēr konkrēts lēmums un rīcība gan nesekoja. Kā ReTV skaidro Ekonomikas ministrijā, viens no iemesliem ir kovida laiks. Ekonomikas ministrijas pārstāvis Normunds Freibergs: “Tā iniciatīva bija jau 2018. gadā, bet tā neguva kopējo atbalstu, lai to ātri pieņemtu. Bija dažādi viedokļi. Līdz ar to arī, iestājoties citām prioritātēm, kā kovids un visādas citas krīzes, tad tas nav pacelts vairāk darba kārtības aktuālajos jautājumos.”

Visticamāk, ja nebūtu sākusies kovida krīze, katra dalībvalsts būtu pieņēmusi lēmumu jau līdz 2020. gada 1. aprīlim. Latvijas nostāja paliek vēl joprojām nemainīga – atbalstīt priekšlikumu pārtraukt sezonālo laika maiņu. Tāpat arī ReTV lielākā daļa uzrunāto iedzīvotāju tādu lēmumu atbalstītu. 

Miega speciāliste Marta Celmiņa ReTV uzsver, ka ietekme uz miega režīmu ir ļoti individuāla. “Ir cilvēki, kuriem ir grūtāk pielāgoties šādām diennakts ritma maiņām. Un to sauc par diennakts ritma traucējumiem. Ja pavasaros mēs pagriežam stundu uz priekšu un grūtāk ir pūcēm, tad rudeņos, kad mēs griežam stundu uz atpakaļ, ir grūtāk cīruļiem. Tas nozīmē, ka cīruļi, kuri grib dabīgi iet ātrāk gulēt, dabīgi grib ātrāk celties, jo tad viņi ir dienas pirmajā pusē produktīvi, tas nozīmē, ka viņiem jāpiespiež sevi iet gulēt par stundu vēlāk. Tieši tāpat kā pavasarī pūcēm sevi jāpiespiež celties par stundu agrāk.”

Miega eksperte ReTV stāsta, ka vienīgais, ko cilvēki var darīt ir pamazām pielāgoties jaunajai laika pārejai. “Teiksim, šajā gadījumā, ja ir grūtāk cīruļiem, tas nozīmē, ka viņiem jāiet stundu vēlāk gulēt. Es ieteiktu ik pa dažām dienām, pa vienai, pa divām dienām pakāpeniski vēlāk iet gulēt. Teiksim, ja cilvēks komfortabli jūtas, ejot gulēt plkst. 22.00, tad, teiksim, šodien varētu iet gulēt 22.10, pēc divām dienām 22.20. Vai pa piecām, 15 minūtēm iet. Pamazām pārbīdīt šo gulētiešanas laiku.”

Savulaik pulksteņa pārregulēšanu ieviesa, lai taupītu elektroenerģiju, taču šobrīd tas vairs nav aktuāli. Pāreja uz vasaras laiku atkal notiks 2024. gada 31. martā. Pagaidām sarunas par sezonālo laika maiņu netiek plānotas.



Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023


Foto: Freepik; ilustratīvs