Stādu audzētāji noraizējušies par pirktspējas kritumu un izmaksu kāpumu

Latvijas stādu audzētāji noraizējušies par klientu pirktspējas kritumu un izmaksu kāpumu, informēja Stādu audzētāju biedrībā.

Stādu audzēšanas nozare pēdējos gados piedzīvo nebijušus izaicinājumus - kā ekonomiskus, tā globālus un ģeopolitiskus - sākot ar tirdzniecības ierobežojumiem, beidzot ar izejvielu deficītu un augstām enerģijas izmaksām, norāda biedrības pārstāvji.

Viņi īpaši uzsver tādas tendences kā pirktspējas kritums vietējā tirgū un vispārējo izmaksu kāpumu, kas liek būt piesardzīgiem nākotnes prognozēs.

Stādu audzētavas "Dimzas" īpašnieks Andrejs Vītoliņš uzsver, ka pēdējie divi gadi bijuši pamatīgu izaicinājumu laiks, taču neskatoties uz to augi aug, priecējot gan acis, gan nodrošinot ar vietējo ražu.

Kaut klimats šogad bijis labvēlīgs stādu audzētājiem, tomēr karš Ukrainā iezīmējis pieprasījuma izmaiņas segmentos neprognozējamā veidā. Šis ir kārtējais gads, kad nākas pielāgoties, bet šoreiz - sortimentā.

Uz iedzīvotāju pirktspējas mazināšanos norāda arī vīnogu stādaudzētavas "Skāduļi" īpašniece Jana Drēviņa. Lai arī sezona gan nav vēl galā un kopējā sajūta liecina, ka tā padevusies pietiekami laba par spīti izmaksas kāpumiem. Viņa atzīst, ka acīmredzama ir cilvēku pirktspējas samazināšanās. Pielāgošanās un risinājumu meklēšana produktu līmenī, ir daļēji palīdzējis kompensēt izmaksu kāpumu. Nākamā sezona biedē ar nekontrolēto energoresursu cenu pieaugumu - vai produkcijas cena spēs konkurēt, jo šīs ziemas apkures izmaksas būtiski ietekmēs pašizmaksu, uzsver "Skāduļi" īpašniece.

Arī kokaudzētavas "Baltezers" vadītājs Varis Kazāks kā galveno izaicinājumu min izejvielu un cenu pieaugumu. Sezona kokaudzētavai bijusi ļoti laba. Darbību nedaudz ietekmējis karstuma vilnis, bet šogad īpaši satraucošs ir bijis izdevumu kāpums - vidēji 30%.

Šogad stādu audzētājiem pēdējo divu gadu periodā beidzot ir bijusi iespēja pilnvērtīgi savu saražoto produkciju arī pārdot pavasara un vasaras sezonā, tā kā būtiski tika atviegloti pulcēšanās ierobežojumi un ierobežojumi tirdzniecības vietās.

Kā norāda Kazāks, tirdzniecība un stādu raža tomēr kopumā bijusi salīdzinoši laba, ļaujot būt piesardzīgi optimistiskam par sezonu.

Nodibinājums "Stādu un kūdras inovāciju fonds" (SKIF) sadarbībā ar Stādu audzētāju biedrību un Siguldas novada pašvaldību sestdien, 17.septembrī, no plkst.9 līdz 16 Siguldas Svētku laukumā rīkos dārzkopības sezonas noslēguma pasākumu "Rudens stādu parāde 2022".

Rudens stādu parādē apmeklētāji varēs satikt vairāk nekā 100 stādu audzētāju no visas Latvijas, saņemt konsultācijas stādu audzēšanā, izvēlē un dārza plānošanā. Būs iespēja iegādāties dārza preces un tehniku, Latvijas amatnieku ražojumus. Organizatori nodrošinās bezmaksas stāvvietu automašīnām un ieeju bez maksas visai ģimenei.


Foto: Freepik