Dānijas ārlietu ministrs: Putins nepārprotami ir drauds Krievijas kaimiņvalstīm

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir nepārprotami parādījis, ka viņš ir drauds kaimiņvalstīm, šodien pēc tikšanās ar Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (JV) preses konferencē norādīja Dānijas ārlietu ministrs Jepe Kofods.

Politiķis uzsvēra, ka Dānija nekādā veidā nepieņems, ka Putins ar militāru spēku cenšas pārzīmēt valstu robežas. Kofods akcentēja, ka Krievijas nepamatotais iebrukums Ukrainai ir mainījis drošības situāciju Eiropā.

Dānijas ārlietu ministrs atzīmēja, ka Latvijai ir ne tikai imperiālistiski noskaņots kaimiņš, bet arī kaimiņvalsts, kas atbalsta Putina nepiedodamo izturēšanos pret Ukrainu. Viņš norādīja, ka Dānijas nostāja ir bijusi stingra. Kopā ar Latviju šī nostāja tiek aizstāvēta arī NATO.

Kofods uzteica Latvijas un Dānijas attiecības, un tikšanās ar Rinkēviču tikai pasvītrojot to, cik veiksmīgi veidojas attiecības starp abām valstīm. Viņš norādīja, ka tikšanās laikā pārrunāti tālākie attiecību stiprināšanas jautājumi.

"Tikšanās parāda to, ka mēs esam gatavi kopīgi rūpēties par mūsu demokrātiskajām vērtībām un tiesiskajos principos balstīto kārtību, kas ir principiāli svarīgi tieši šobrīd," pauda Dānijas ārlietu ministrs.

Tāpat viņš atzīmēja, ka Dānija ir pastiprinājusi savu klātbūtni Latvijā, nosūtot uz valsti 800 karavīrus. Kofods uzsvēra, ka no Dānijas puses tas bija būtisks solis, lai stiprinātu NATO atturēšanas un aizsardzības politiku alianses Austrumu flangā. Tādējādi arīdzan tiek sūtīta skaidra ziņa Putinam, ka valstis ir gatavas aizstāvēt katru alianses teritorijas centimetru.

Rinkēvičs skaidroja, ka tikšanās ar Dānijas kolēģi ir saistīta gan ar divpusējo jautājumu apspriešanu, gan ar drošības situāciju reģionā. Viņš pateicās Dānijai par operatīvo lēmumu nosūtīt karavīrus, kas Latvijai ir būtisks lēmums pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Ministra ieskatā, tas ir nozīmīgs solidaritātes un politiskā atbalsta apliecinājums.

Amatpersonas pārrunājušas arī to, kā turpināt atbalstīt Ukrainu gan militāri, gan finansiāli, sevišķi ziemas periodā. Tāpat ministri bijuši vienisprātis par vajadzību piemērot vēl papildus un plašākas sankcijas pret Krieviju. Rinkēvičs uzsvēra, ka šajā jautājumā Dānija un Latvija ir līdzīgi domājošas valstis.

"Mēs saprotam, ka šī situācija ilgs vēl labu laiku, tādēļ mums jābūt ar zināmu stratēģiskās izturības lādiņu. Krieviju tik vienkārši uzveikt nav iespējams. Mēs runājām par to, ka jāstrādā ar mūsu sabiedrībām, skaidrojot, cik būtiska ir gan Eiropas Savienības (ES), NATO un mūsu politikai, lai Krievijas agresiju ne tikai apturētu, bet arī atspiestu Krieviju," sacīja Latvijas ārlietu ministrs.

Tikšanās laikā ministri apsprieduši jautājumus, kas skar citus reģionus. Rinkēvičs un Kofods ir vienisprātis, ka jāturpina atbalstīt Austrumu partneri. Jāturpina darbs pie tā, lai Rietumbalkānu reģionā neveidotos krīzes pazīmes un ES pildītu to, ko tā ir solījusi. Savukārt no ES kandidātvalstīm tiek sagaidīts, ka tās pilnībā ievēros ES ārpolitikas lēmumus un atbalstīs tos.


Foto: REUTERS/SCANPIX