Šobrīd iedzīvotājiem nekas nemainās. Baložos atklāta saules elektrostacija

Ķekavas novada Baložos atklāta saules elektrostacija, kas ļaušot samazināt attīrīšanas iekārtas darbībai nepiešamās elektroenerģijas izmaksas. Iedzīvotāji uz ūdensapgādes un kanalizācijas tarifu samazinājumu gan varot cerēt tikai pēc pieciem līdz septiņiem gadiem, kad būšot atpelnīts stacijas izveidei ņemtais 167 000 eiro lielais kredīts.

Baložu pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās diennaktī nonāk ap 1000 m3 notekūdeņu. Elektroenerģijas patēriņš attīrīšanas iekārtās esot atkarīgs no notekūdeņu pieplūdes apjoma, bet vidēji viena kubikmetra notekūdeņu attīrīšanai nepieciešami vismaz 1,2 kW elektroenerģijas.

Ideja par saules paneļu uzstādīšanu esot radusies laikā, kad elektroenerģijas cena uzstādījusi rekordu pēc rekorda. SIA “Baložu komunālā saimniecība” valdes priekšsēdētājs Andis Damlics: “Ar šim elekrtības cenām bijām iedzīti zaudējumos. Oktobrī bija iespēja paviesoties novada sadraudzības pilsētā, un mēs redzējām, ka tur vispār nav jumtu, nav brīvu laukumu, kur nebūtu saules paneļu, tad mēs sapratām: kas – mēs esam sliktāki?”

Tagad līdzās attīrīšanas iekārtām izveidota saules elektrostacija ar 362 saules paneļiem, kuru jauda saulainās dienās sasniedz 205kW. Pašu vajadzībām gan tiekot izmantoti tikai 30% no saules saražotās enerģijas. Lai gan neesot izdevies panākt vienošanos, kas ļautu visu saules elektrostacijā saražoto elektroenerģiju izmantot novada uzņēmumu vajadzībām, “Baložu komunālās saimniecības” vadītājs uzskata, ka saules paneļu uzstādīšana vienalga būšot ieguvums visiem. “Šobrīd iedzīvotājiem nekas nemainās, jo saules paneļi ir uzstādīti par kredītlīdzekļiem. Tiklīdz kredīts tiks izmaksāts, tie ir kādi pieci līdz septiņi gadi, tas atkarīgs no elektrības cenām, mēs varam domātm varbūt, ka tarifs ir pārskatāms un šoreiz uz leju.”

Viens no Baložu pilsētas uzrunātajiem namu apsaimniekotājiem gan uz šādiem solījumiem raugās visai piesardzīgi, un iemesli tam esot vairāki. SIA “R.E.D Namu serviss” izpilddirektors Roberts Jurķis: “Apmaksāšanas termiņš – pieci gadi. Diez vai tas tik ātri būs, un nav jau arī sakārtota iepirkumu sistēma no “Sadales tīkli” puses, viss pārējais, lai tas apmaksātos. Ja elektroenerģija maksā kā pagājušajā nedēļā ar mīnuss zīmi, tad jau tas neko neatnes. Te jau vēl ir jāizrēķina, kāda ir pašizmaksa.”

Tomēr arī šī uzņēmuma apsaimniekotajās ēkās domājot par saules paneļu uzstādīšanu ūdens uzsildīšanai. Jāpiebilst, ka kopš atbalsta programmas izveides privātpersonām un elektrības cenu kāpuma pieprasījums pēc saules paneļiem strauji audzis, jau gada sākumā tie bijuši uzstādīti vairāk nekā 12 000 mājsaimniecību. Joprojām gan vēl neesot atrisināts jautājums, lai saules paneļu saražoto elektrību privātmājās varētu arī pārdot. Pašreiz pie šī jautājuma strādājot šajā sasaukumā izveidotā Klimata un enerģētikas ministrija.#SIF_MAF2023